‘Biz vursaydık tamir edilecek bir şey kalmazdı!’

ABD ve Suudi Arabistan'ın suçlamalarının aksine Aramco saldırısının arkasında İran’ın olmadığını belirten İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, saldırıyı kendilerinin düzenlemesi halinde söz konusu tesisin yerle bir olacağını söyledi.

‘Biz vursaydık tamir edilecek bir şey kalmazdı!’

Birleşmiş Milletler (BM) 74. Genel Kurulu için ABD’de bulunan İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, ABD basınına açıklamalarda bulundu. Suudi Arabistan’ın milli petrol şirketi Saudi Aramco’ya ait petrol tesislerine düzenlenen saldırı hakkında konuşan Zarif, ABD’nin bu konuda İran’ı suçlamasının anlaşılmaz ve mantıksız olduğunu söyledi. Washington’un tek hedefinin saldırıları bahane ederek bölgedeki askeri varlığını arttırmak olduğunu belirten Zarif, “İran eğer bu saldırıların arkasında olsaydı, Suudi petrol tesislerinde tamir edilecek hiçbir şey kalmazdı” dedi.

ABD ile yapılabilecek olası bir müzakere konusuna da değinen Zarif, eğer Washington’un hazır olması halinde İran’ın da hazır olduğunu söyledi. Zarif öte yandan diyalog yoluna giden somut bir adım olarak yaptırımların kaldırılması gerektiğini belirtti.