Bloomberg: Türkiye Karadeniz'de enerji kaynağı keşfetti

Bloomberg'de yer alan bir habere göre, Türkiye, Karadeniz'de bir enerji kaynağı keşfetti! Euronews ise Akdeniz'de bir doğal gaz kaynağı tespit edildiğini iddia etti.

Bloomberg: Türkiye Karadeniz'de enerji kaynağı keşfetti
Bloomberg: Türkiye Karadeniz'de enerji kaynağı keşfetti

Bloomberg'de yer alan bir habere göre, Türkiye, Karadeniz'de bir enerji kaynağı keşfetti.

Bloomberg News'in konu hakkında doğrudan bilgiye sahip iki kaynağa dayandırdığı haberine göre, Türkiye Karadeniz'de bir enerji kaynağı keşfetti ve bu kaynak muhtemelen doğal gaz.

İki yetkili, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Cuma günü kamuoyu ile yeni bir müjdeli haberi paylaşacaklarını” belirtmesinin ardından konuştu. Erdoğan aynı zamanda Doğu Akdeniz’de arama, tarama çalışmalarının devam edeceğini söylemişti. Cumhurbaşkanlığı, konuya ilişkin yorum yapmadı.

EURONEWS: AKDENİZDE BULUNDU

Euronews Türkçe servisinin edindiği bilgilere göre ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Cuma günü açıklayacağız" dediği müjde Akdeniz'de tespit edilen bir doğalgaz kaynağı.

Habere göre, bunun için NATO limanında demirli olan Türkiye'nin üçüncü sondaj gemisi Kanuni yola çıktı. 12 bin metre derinliğe kadar 3 bin metre sondaj yapma özelliği olan Kanuni'nin 35 personeli bulunuyor.

Yine EuroNews'te yer alan habere göre, gazın değeri ve sınıflandırılması açısından ilk aşamada hangi derinlikte bulunduğu gibi teknik bilgilerin ise sır tutulması ve açıklanmaması bekleniyor. Ancak edinilen bilgilere göre bulunan gaz kaynağı da hidrokarbon.

Bu arada Erdoğan'ın "müjde vereceğiz" açıklamasından sonra da Tüpraş ve Petkim hisselerinde sert yükselişler yaşandığı gözlemlendi. Güne eksi seviyelerde başlayan Tüpraş hisseleri Erdoğan'ın açıklamasının ardından yüzde 8,58 sıçrama yaparak 86,70 liraya yükseldi.

İKİNCİ MÜJDE AŞI OLABİLİR

Bunun yanı sıra edinilen bir diğer bilgi de Türkiye'nin Kovid-19 aşısı için Rusya ile yoğun temas içerisinde olduğu ve iki ülke arasında bir aşı protokolü imzalanmasına çok yakın olunduğu yönünde. 

Buna göre Türkiye'nin Rus aşısını alan ilk ülke olması bekleniyor. Bununla birlikte aşı üretiminin bir bölümünün de Türkiye'de gerçekleştirilmesi söz konusu olabilir.