Bloomberg'in son iddiası: İşte Türkiye'nin doğal gaz bulduğu lokasyon

'Türkiye kıyılarına yaklaşık 150 km uzaklıkta bulunan Tuna-1, Bulgaristan ve Romanya'nın deniz sınırlarının birleştiği alana yakın ve Petrom ve Exxon tarafından sekiz yıl önce Karadeniz'de en büyük gaz kaynağının keşfedildiği Romanya'nın Neptün bloğundan fazla uzak olmayan bir yer.'

Bloomberg'in son iddiası: İşte Türkiye'nin doğal gaz bulduğu lokasyon

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Başkent Organize Sanayi Bölgesi'ndeki 'Kalyon Güneş Teknolojileri Fabrikası'nın açılışında cuma günü verecekleri müjde ile Türkiye'de yeni bir dönemin açılacağını söylemesinin ardından Bloomberg News, Karadeniz'de doğalgaz rezervine rastlandığını duyurmuştu. 

Bloomberg, akşam saatlerinde haberine detaylar ekledi ve doğal gaz bulunan bölgenin "Tuna-1" sahası olduğunu iddia etti.

İşte o haberden bir bölüm:

Türkiye kıyılarına yaklaşık 150 km uzaklıkta bulunan Tuna-1, Bulgaristan ve Romanya'nın deniz sınırlarının birleştiği alana yakın ve Petrom ve Exxon tarafından sekiz yıl önce Karadeniz'de en büyük gaz kaynağının keşfedildiği Romanya'nın Neptün bloğundan fazla uzak olmayan bir yer.

Romanya'nın sığ su gazı projeleri var fakat OMV Petrom SA tarafından sekiz yıl önce yapılan büyük bir derin su bulgusu hala kullanılmaya devam ediyor. Carlyle Group tarafından desteklenen bir şirket 2021'de gaz elde etmeyi amaçlayarak Romanya'yı da keşfetmekte. Rosneft Karadeniz'in Rus kesiminde keşif yaptı fakat somut sonuçlar elde edemedi.

Merkel Energy danışmanlık firmasının yönetim müdürü Christoph Merkel "Oradan gelen daha fazla bulguların şaşırtıcı olduğunu düşünmüyorum", "Eğer Türkiye ihraç etmeye karar verirse, Bulgaristan, Ukrayna, Yunanistan oradaki gazı almakla en çok ilgilenecek olanlar arasında olabilir." dedi.

Ayrıca, "Keşfin büyüklüğüne bağlı olarak, en azından Türk Akımı'nın bir kısmının atıl kalacağını bekliyorum." , "Türkiye neden Rusya'dan gaz almaya devam etsin ki?" diye konuştu.

Gaz devi Gazprom PJSC Karadeniz'in altından Türk Akımı boru hattını, Türkiye'deki pazar payını artırabilmek ve geçiş rotasında Ukrayna'ya bağlılığını azaltmak için açtı.

Türk keşfi, Türkiye'nin tartışmalı sularda aktif olarak petrol ve gaz aradığı doğu Akdeniz'de Yunanistan ve Kıbrıs ile yaşadığı bölgesel anlaşmazlıkların ortasında meydana geldi. Fransa, Türkiye'nin adımlarını uyarırcasına askeri mevcudiyetini artırdı ve Alman Şansölyesi Angela Merkel, Avrupa Birliği'nin yükselen gerilim dolayısıyla endişeli olduğunu dile getirdi. Atina'nın Mısır ile yaptığı deniz sınırlandırma anlaşmasını - Türkiye ile Libya arasındaki benzer bir anlaşmaya misilleme olarak - duyurması üzerine, Alman arabuluculuğuyla Yunanistan ile yürütülen müzakerelerin geçersiz duruma düşmesinden sonra Ankara geçen hafta Akdeniz'deki arama çalışmalarına yeniden başladı.

Türkiye özellikle Kıbrıs ile ada etrafındaki kıyı açıklarındaki gaz rezervleri konusunda sürüp giden bir anlaşmazlık içerisinde. Kıbrıs Cumhuriyeti (Güney Kıbrıs) Avrupa Birliği üyesi bir devlet ve resmi olarak tüm ada üzerinde egemenliğe sahip. Ancak, Atina'daki bir askeri cuntanın Kıbrıs'ı Yunanistan ile birleştirmeye çalıştığı bir darbe girişiminin ardından, 1974'te Türkiye ordusunun kuzeyi ele geçirmesinden bu yana etkili bir şekilde bölünmüş durumda.

Türk azınlığın kuzeyde kendini deklare eden, sadece Ankara tarafından tanınan devleti, kıyısında keşfedilen herhangi bir enerji kaynağı üzerinde hak iddia ediyor.

Avrupa Birliği halihazırda Eylül ayı içerisinde doğu Akdeniz'deki durumu tartışmak için olağanüstü toplantı planladı ve sorunları çözme ihtiyacını vurguladılar. Çarşamba günkü video arama görüşmesi esnasında, 27 devlet ve hükümet başkanı "Yunanistan ve Kıbrıs ile tam dayanışmayı ifade etti ve yasadışı sondaj faaliyetlerinin önceki sonuçlarını hatırlattı ve tekrar tasdik etti."

Münakaşalardan bir tanesi de Erdoğan'ın Türkiye'yi bölgesel bir güç olarak yeniden savunmak istemesi. Suriye ve Libya'daki çatışmadan Irak'taki darbelere, NATO'nun ikinci en büyük ordusu donanmış drone'lar, savaş uçakları ve tanklarla müdahele etti.Erdoğan ayrıca Akdeniz ülkelerini bir araya gelmeleri ve anlaşmazlıkları çözmeye çağırdı.

Çarşamba günü "Türkiye'nin doğu Akdeniz'den Libya'ya dek olan mücadelesi hakları ile değil geleceği ile ilgilidir." dedi.

Çeviri: İlke Birsen

Veryansintv.com