BM’den ABD’ye çağrı: Yaptırımlar hafifletilmeli

BM, ABD'nin İran,Venezuela ve Küba'ya yönelik uyguladığı sert ekonomik yaptırımlara yönelik açıklamada bulundu. BM, koronavirüsün dünya ekonomisini durgunlaştırdığı bu dönemde, yaptırımların hafifletilmesi için çağrısında bulundu.

BM’den ABD’ye çağrı: Yaptırımlar hafifletilmeli

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michel Bachelet, yeni tip koronavirüs salgınıyla mücadele eden İran, Venezuela ve Küba gibi ülkelere yönelik yaptırımların hafifletilmesi çağrısında bulundu.

Bachelet, yazılı açıklamasında yaptırımlara maruz kalan İran, Venezuela, Küba, Kuzey Kore ve Zimbabve gibi ülkelerdeki sağlık sisteminin çökmesine engel olunmasının önemini vurguladı.

Yaptırımlara maruz kalan ülkelerin birçoğunun kırılgan veya zayıf sağlık sistemlerine sahip olduğuna dikkati çekti. “İnsan haklarında ilerlemeler de bu sistemleri iyileştirmek için şarttır ancak bankaların yaptırımlara aşırı uyumu da dahil olmak üzere hayati tıbbi malzemelerin ithalatına yönelik engeller savunmasız toplumlara uzun süreli zararlar verecektir” değerlendirmesinde bulundu.

Bachelet’e göre, hiçbir ülke yalnız başına küresel salgınla etkin mücadele edemez, bu yüzden tüm ülkelerin dayanışma, iş birliği ve özenle hareket etmesi gerekiyor.

ABD yönetimi ise, İran, Venezuela, Kuzey Kore, Küba ve Zimbabve gibi ülkelere tek taraflı yaptırımlar uyguluyor. Salgından en çok etkilenen ülkeler arasında yer alan İran’da yetkililer, ABD’nin yaptırımlarının salgınla mücadeleyi zorlaştırdığını açıklamıştı.