BM'den Türkiye ve KKTC karşıtı kınama

BM Güvenlik Konseyi, Türkiye ve KKTC'nin Kıbrıs ve Kapalı Maraş konusundaki tutumunu kınadığını duyurdu.

BM'den Türkiye ve KKTC karşıtı kınama

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nden Türkiye ve KKTC'nin "Kıbrıs'ta iki devletli çözüm" ve "Kapalı Maraş bölgesinin bir kısmının açılacağını" duyurmasının ardından kınama geldi. BM, "Adil çözüm" çağrısı yaptı.

AFP'nin son dakika gelişmesi olarak servis ettiği ve diplomatların üzerinde anlaşmaya varıldığı belirtilen açıklamada, "Güvenlik Konseyi, Türk liderlerin Kıbrıs'taki açıklamalarını kınıyor. Konsey, önceki kararlarına ve açıklamalarına aykırı olan bu tek taraflı eylemlerden derin endişe duyuyor" ifadelerine yer verildi.

ABD AÇIKLAMA YAPMIŞTI

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price 21 Temmuz'da günlük basın brifinginde Türkiye ve KKTC'nin Maraş hamlesini BM Güvenlik Konseyi'ne taşıyacağını açıklamıştı. 

Price şöyle konuşmuştu: 

“Kıbrıslı Türkler’in, Maraş’ta Türkiye’nin de desteğini alan adımlarını provokatif, kabul edilemez ve çözüm görüşmelerinde yapıcı diyaloğa girme yönünde geçmiş verdikleri taahhütlerle uyumsuz oyarak görüyoruz. Çok kaygı verici bu durumu BM Güvenlik Konseyi’ne taşıma çabalarına destek vermeyi sürdürüyoruz ve uluslararası toplumdan güçlü bir karşılık için çağrı yapacağız” dedi.