BM’den Körfez alarmı: Silahlı çatışma olasılığıyla karşı karşıyayız

Suudi Arabistan milli petrol şirketi Aramco'ya yönelik saldırının ardından zirve yapan ABD-İran gerilimi BM'nin gündemine geldi. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, 'Körfez'de sonuçlarını kaldıramayacağımız endişe verici silahlı bir çatışma olasılığı ile karşı karşıyayız' dedi.

BM’den Körfez alarmı: Silahlı çatışma olasılığıyla karşı karşıyayız

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, ”Körfez’de sonuçlarını kaldıramayacağımız endişe verici silahlı bir çatışma olasılığı ile karşı karşıyayız” dedi.

Aramco saldırısında kazanan kim?

Suudi Arabistan milli petrol şirketi Aramco‘ya yönelik saldırıdan İran’ı sorumlu tutan ABD Başkanı Trump ve Suudi Arabistan yönetimi askeri saldırı tehditlerinde bulunmuştu.

BM 74. Genel Kurulu Görüşmeleri’nin açılışında 193 ülkeden devlet ve hükümet başkanlarına hitap eden Guterres, Körfez’de artan gerilim ile ABD ve Çin arasında yaşanan ticaret savaşı konusunda uyarılarda bulundu.

Guterres, ABD ve İran arasındaki gerginliğe ilişkin değerlendirme yaparak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Körfez’de sonuçlarını kaldıramayacağımız endişe verici silahlı bir çatışma olasılığıyla karşı karşıyayız. Suudi Arabistan’ın petrol tesislerine yönelik saldırı kabul edilemez. Küçük bir yanlış hesabın büyük bir krize yol açabileceği göz önünde bulundurulduğunda sağduyu ve itidal için elimizden gelen her şeyi yapmamız gerek.”

Bölge ülkelerinin karşılıklı saygı ve iş birliği içinde birbirlerinin iç işlerine karışmadan yaşamasını umut ettiğini vurgulayan Guterres, İran Nükleer Anlaşması’nın ise korunması gerektiğinin altını çizdi.

ABD-ÇİN TİCARET SAVAŞI

Guterres, ABD ve Çin arasında yaşanan “ticaret savaşı” konusunda da uyarılarda bulunarak, şunları kaydetti:

“Büyük bir kırılmadan korkuyorum. Dünya ikiye bölünüyor, dünyanın en büyük iki ekonomisi kendi para birimleri, ticari ve finansal kuralları, kendi internetleri, yapay zekaları ve sıfır kazanımlı jeopolitik ve askeri stratejileriyle birbirleriyle rekabet eden iki ayrı dünya yaratıyor.”

Trump ‘Suudilerden duymak istiyoruz’ demişti! O açıklama geldi: İran yaptı