BM’den üst üste İdlib çağrıları

ABD, İngiltere ve Almanya, BM Güvenlik Konseyinde, Suriye yönetimini Türkiye'nin İdlib'deki gözlem noktalarına saldırılarına son vermeye çağırdı. BM Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen de Türkiye Rusya'nın gerginliği azaltmak için kilit rol oynaması gerektiğini söyledi.

BM’den üst üste İdlib çağrıları

ABD, İngiltere ve Almanya, BM Güvenlik Konseyinde, Suriye yönetimini Türkiye’nin İdlib’deki gözlem noktalarına saldırılarına son vermeye çağırdı.

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen de ”Rusya ve Türkiye garantör ülkeler olarak idlib’de gerginliği azaltmak için kilit bir rol oynamak zorunda” dedi.

BM Güvenlik Konseyi’ni video konferans yoluyla Cenevre’den bilgilendiren Pedersen, hava saldırıları ve çatışmaların devam ettiği ve insani durumun ”alarm verdiği” İdlib’de, çocukların dondurucu soğuklar nedeniyle öldüğünü söyledi.

Yerleşim birimlerine doğru ilerleyen çatışmaların daha fazla kitlesel yerinden edilme ve insani felakete neden olacağı uyarısında bulunan Pedersen, Suriye’de rejim ve destekçilerinin M5 kara yolunun doğusunun tamamını ve kara yolunun batısındaki bazı bölgelerle Halep’in batı kırsalını ele geçirdiğini ifade etti.

Suriye’de artan tehlikeye dikkati çeken Pedersen, ”Rusya ve Türkiye garantör ülkeler olarak İdlib’de gerginliği azaltmak için kilit bir rol oynamak zorunda.” ifadesini kullandı.

Suriye’de uluslararası insani hukuka uyulması, ülke genelinde ateşkes sağlanması çağrısında da bulunan Pedersen, BM Güvenlik Konseyi’ni de harekete geçmeye davet etti.

ERDOĞAN: İDLİB ARTIK AN MESELESİ

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, bugün partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, “Rejimin çekilmesi için son günler, artık son ikazlarımızı yapıyoruz. İdlib harekatı artık an meselesidir. Rejime ve onu cesaretlendirenlere İdlib’i bırakmayacağız. Her operasyonda olduğu gibi bir gece ansızın gelebiliriz diyoruz. Ne pahasına olursa olsun İdlib’i hem Türkiye hem de bölge halkı açısından güvenli bir yer haline dönüştürmekte kararlıyız” demişti.

RUSYA: EN KÖTÜ SENARYO

Erdoğan’ın açıklamalarına Rusya’dan jet yanıt gelmişti. Kremlin’den yapılan açıklamada, “Suriye ordusuna yönelik bir operasyondan bahsediyorsak, bu olabilecek en kötü senaryodur” ,fadeleri kullanıldı. Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov da, Suriye konusunda Türk ve Rus heyetlerinin Moskova’da yaptığı görüşmelerde bir sonuca varılamadığını söyledi.