BMGK’dan yeni Libya kararı: Yabancı paralı askerler çekilmeli

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, BM üyesi tüm ülkelerin Libya'ya uygulanan silah ambargosuna uymasını istedi, ülkedeki yabancı paralı askerlerin çekilmesini talep etti. Rusya ve Çin’in çekimser kaldığı kararda ayrıca ABD’nin talebi doğrultusunda Libya’daki Birleşmiş Milletler Destek Misyonu’nun görev süresi de uzatıldı.

BMGK’dan yeni Libya kararı: Yabancı paralı askerler çekilmeli

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Libya'ya uygulanan silah ambargosuna uyulmasını ve ülkedeki yabancı paralı askerlerin çekilmesini talep eden kararı kabul etti.

BM RAPORUNDA TÜRKİYE SUÇLANMIŞTI

Bir süre önce yayımlanan Birleşmiş milletler raporunda Türkiye ile Hafter güçlerini destekleyen Birleşik Arap Emirlikleri'nin silah sevkiyatı yaptığı öne sürülmüş, sevkiyatın "kapsamlı, aleni  ve yaptırım tedbirlerini tamamen hiçe sayar şekilde" yapıldığı iddia edilmişti. Rusya'dan Wagner grubunun da bulunduğu 11 şirketin de ambargoyu ihlal ettiği savunulmuştu.

DESTEK GÜCÜNÜN GÖREV SÜRESİ 1 YIL UZATILDI

Rusya ve Çin’in çekimser kaldığı kararda ayrıca ABD'nin talebi doğrultusunda BM Libya Destek Gücü'nün (UNSMIL) görev süresi bir yıl daha uzatıldı. UNSMIL'in Libya'da taraflar arasında bir siyasi sürecin yürütülmesi ve kalıcı ateşkes sağlanmasında oynadığı merkezi rol vurgulandı.

BM LİBYA ÖZEL TEMSİLCİSİ KİM OLACAK?

Öte yandan diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, eski BM Libya Özel Temsilcisi Gassan Selame'nin istifasının ardından yaklaşık 6 aydır boş olan bu göreve getirilmesi düşünülenler arasında Bulgar diplomat BM Orta Doğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Nickolay Mladenov'un ismi de geçiyor.

Eski Gana Dışişleri Bakanı Hanna Serwaa Tetteh'nin de bu pozisyon için isminin hala masada olduğu belirtiliyor.

Lübnanlı eski temsilci Selame'nin Haziran 2017'de geldiği görevinden Mart 2020'de ''sağlık nedenleri'' yüzünden istifasının ardından BM'de, Libya diplomasisini yürütecek isim hala belirlenemedi.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'in söz konusu göreve kısa süre içinde birini ataması bekleniyor.