Boğaziçi eylemcileri hakkında yeni karar

Kadıköy'de Boğaziçi Eylemleri Davası'nda 7 sanık hakkındaki adli kontrol tedbiri kaldırıldı

Boğaziçi eylemcileri hakkında yeni karar

 2 Şubat'ta Kadıköy'de gerçekleşen Boğaziçi Üniversitesi eylemlerinde polis aracına tekme ve polis memurlarına taş-soda attığı iddiasıyla haklarında 11'er yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılan 9 sanığın yargılanmasına başlandı. Mahkeme duruşmaya katılan 7 sanık hakkındaki yurt dışı çıkış yasağı şeklindeki adli kontrol tedbirinin kaldırılmasına karar verdi. Duruşmaya katılmayan 2 sanık hakkında ise zorla getirme kararı çıkarıldı.

Anadolu 60. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya tutuksuz sanıklar Necmettin E., Yunus K., Akın K., Murat D., Ömer Ş. Ozan Ç. ve Hasan H. katıldı. Duruşmada sanık avukatları da yer aldı. 

SUÇLAMAYI KABUL ETMEDİLER

Sanık Necmettin E. savunmasında protesto eyleminde Valilik yasağı olduğunu bilmediğini, eylemi sonradan öğrendiğini söyledi. Necmettin E. eylem sırasında kimseye kötü bir saldırısı olmadığını belirterek "Hazırlandığım üniversite sınavına giremedim, tüm bu sürecin içinde mağdur olan taraf varsa o da biziz. Üzerime atılı suçlamaları kabul etmiyorum" dedi. 
Diğer sanıklar da eylemin barışçıl bir eylem olduğunu öne sürerek üzerlerine atılı suçlamayı kabul etmediklerini beyan etti. Sanık avukatları müvekkilleri hakkında uygulanan adli kontrol tedbirlerinin kaldırılmasını talep etti.

ADLİ KONTROL TEDBİRİ KALDIRILDI

Ara kararını açıklayan mahkeme, sanıkların ön ve yan cephelerden portre resimlerinin çektirilerek UYAP sistemine yüklenmesine ve sanıklar hakkındaki yurt dışı çıkış yasağı şeklindeki adli kontrol tedbirinin kaldırılmasına karar verdi. Olaya ilişkin görüntü kayıtlarının uzman bilirkişiye gönderilmesine karar veren mahkeme, suça konu zarar gördüğü iddia edilen İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü'nün polis aracı nedeniyle olayın mağduru durumunda İçişleri Bakanlığı adına İstanbul Valiliği'nin müşteki olarak dosyaya eklenmesine karar verdi. 

Suça konu yerde gösteri yürüyüşü ve toplantı yapılmasının yasaklandığına ilişkin Kaymakamlık ya da Valilik kararının bulunup bulunmadığına ilişkin kolluk kuvvetlerinden müzekkere yazılmasına karar veren mahkeme, eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi.