Bolton’dan küstah açıklama: Türkiye İran tankerine izin vermemeli

John Bolton, Cebelitarık'tan serbest bırakılmasının ardından Mersin limanına doğru seyreden İran petrol tankerin engellenmesi gerektiğini söyledi. Petrolün yasadışı olduğunu iddia etti. İran Hükümet Sözcüsü ise tankeri sattıklarını ve 'nereye gideceğine sahibinin karar vereceğini' duyurdu.

Bolton’dan küstah açıklama: Türkiye İran tankerine izin vermemeli

ABD yönetimi, İran ile İngiltere arasında yaşanan gerilimin ardından Cebelitarık’tan serbest bırakılarak adı “Grace 1″den “Adrian Darya 1″e çevrilen İran’a ait petrol tankerinin Kalamata limanına gitme ihtimali üzerine Yunanistan’a ‘yaptırım’ mesajı vermişti.

Adrian Darya 1, Yunanistan’ın ‘İran tankerine yardım etmeyeceği’ açıklamasının ardından rotasını Kalamata’dan Mersin’e çevirmişti.

Son olarak, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Twitter hesabından yaptığı açıklamada tankerin ‘limanda ya da denizde boşaltma yapmaması için herkesin görev başında olduğunu’ söyledi.

Bolton, “İran’ın terörü finanse etmek, dünyayı istikrarsızlaştırmak ve uluslararası yaptırımları delmesini engellemek için herkes görev başında. Adrian Darya 1 ile Türkiye’ye giden yasadışı petrolün limanda veya denizde boşaltılmasına izin verilmemeli” ifadelerini kullandı.

İRAN’DAN AÇIKLAMA

Öte yandan iran’dan kriz yaratan tankerle ilgili yeni açıklama geldi.

İran Hükümet Sözcüsü, Cebelitarık’tan serbest bırakılan ve ‘Grace 1’ olan adı ‘Adrian Darya 1’ olarak değiştirilen tankeri sattıklarını ve ‘nereye gideceğine sahibinin karar vereceğini’ duyurdu.