Borçlu çiftçiye kız vermiyorlar

CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, ürettiğinden kazanamayan ve borç batağındaki çiftçilerin çocuklarını evlendiremediğini söyledi. AKP'nin yanlış tarım politikalarının üreticiyi bitirdiğini ifade eden Ayhan Barut, 'Tarımın bitişine gözünü, kulağını kapatanları, kırsalda aile bütünlüğünü de olumsuz etkileyen bu yanlış politikalardan vazgeçmeye davet ediyorum' dedi.

Borçlu çiftçiye kız vermiyorlar

17 yıldır ülkeyi yöneten AKP iktidarlarının uyguladığı yanlış politikalar yüzünden, Türkiye’de tarımın bitme noktasına geldiğini vurgulayan Ayhan Barut, “Hasat zamanı eskiden çiftçi için bayram günüydü. Şimdi ise hasat mevsiminde üretici perişan olmuş, ürettiğinden kazanmamış, bağını bahçesini, tarlasını yeni yıla hazırlayamamış ve borçlarını ödeyemez duruma gelmiştir” dedi.

Meclis’te yaptığı basın açıklamasında çiftçilerin yaşadığı sıkıntılara değinen ve bunlara çözüm bulunmasını isteyen Ayhan Barut, konuşmasında şunları söyledi;

“Çiftçiler borçlarını nasıl ödeyeceğini, tarlasını traktörünü icradan ve borç batağından nasıl kurtaracaklarını kara kara düşünmektedir. Önceleri sizlere rakamlarla çiftçinin durumunu anlatıyorduk, şimdi bir de, toplumsal açıdan yaşadıklarına dikkatinizi çekmek isterim. Eskiden çiftçi bir aile oğlunu evlendirmek istediğinde, dünürün vardığı aileler, düşünmeden (tarlası var ekip biçiyor, kazanır) düşüncesiyle kızlarını verirlerdi. Şimdi iktidarınızda o da tersine döndü. Çiftçilik yapan ailenin evlâtlarına artık kız da verilmiyor, çünkü, kız babaları banka borcuna batmış batak damat istemiyorlar. Bırakın başka toplumsal kesimlerin kız vermemesini, artık; çiftçi, çiftçinin oğluna kız vermez hale gelmiştir. Tarımın bitişine gözünü, kulağını kapatanları, kırsalda aile bütünlüğünü de olumsuz etkileyen bu yanlış politikalardan vazgeçmeye davet ediyorum.”