Böyle bir kaymakam yaşadı mı?

Raflardaki yerini alan Sarışın ve Kara romanında bir kaymakamın yaşadığı birbirinden ilginç olayların 8 aylık bölümü anlatılıyor.

Böyle bir kaymakam yaşadı mı?

İsa Küçük‘ün yazdığı ve yeni yayınlanan Sarışın ve Kara romanı, taşrada göreve başlamış bir kaymakamın başından geçen olayları anlatıyor.

Göreve başlamasıyla “İleri gelenler” ve “geri kalanlar” arasındaki çatışmanın içinde kendini bulan kahramanımız, taşranın  sessiz görünen tutucu, çatışmalı ikliminde adeta “buz tutmuş bir saati” çalıştırmaya uğraşıyor.

Şimdiye kadar bir kaymakamı konu edinen romanlarımız hep “dışarıdan” yani bu meslekten olmayan yazarlarımızca yazıldı.

Yazar İsa Küçük ise Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun olduktan sonra kaymakamlık ve valilik görevinde bulunmuş birisi olarak “içerden” yazılmış bir romanı edebiyatımıza kazandırmış.

Ayla Kutlu, “İsa Küçük gerçekçi, inandırıcı konusu, bilgi ve deneyime dayalı birikimiyle eserini bir ilk romandan öteye taşıyor. Koşullarını iyi tanıdığı karakterinin özlediği sarışın yaşam yolculuğunun önünü kesen kara bir mermere doğru yönlendiriyor okuru” diyor.

“Kara mermer” ve “sarışın” motiflerinin serp

iştirildiği bu arka kapak yazı bize romanın bilinen çok tanınan bir kaymakamı işaret ediyor. Kitaptaki kahramanın gerçekte kim olduğu, böyle bir kaymakamın yaşayıp yaşamadığı okurlarca merak konusu.

İSA KÜÇÜK KİMDİR?

İsa Küçük (Yazar)

Yazar İsa Küçük 1957 yılında Konya’da doğdu.

1980’de Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni bitirdi.

Karacasu, Ovacık, Sivaslı, Çerkezköy, Marmaris Kaymakamlıkları, Diyarbakır Vali Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Osmaniye valiliği ve Bartın valiliği görevinde bulundu.

İsa Küçük halen Merkez Valisi olarak görev yapmaktadır.

Halet Abla Destanı (2010), Bütün Hürriyetler Serbest (2011), Atlas ve Ateş (2016), Başka Şeylerin Şiirleri (2017), Olympos Mektupları (2019) şiir kitapları vardır.

Sarışın ve Kara yazarın ilk romanıdır.