‘Bu basına büyük gözdağıdır, ‘susun yoksa’ diye parmak sallamaktır!’

Odatv’nin ‘Libya'da şehit olan MİT mensubunun cenazesi’ne ilişkin haberinden sonra Haber Müdürü Barış Terkoğlu, muhabir Hülya Kılınç’ın tutuklanması ve ardından dün gece Oda TV’nin erişme kapatılmasına tepkiler büyüyor. Veryansın Tv yazarı emekli Kurmay Albay Mustafa Önsel, ‘Barış Terkoğlu’ndan ziyade ülkem adına üzülüyorum’ ifadelerini kullandı. Emekli Tümgeneral Ahmet Yavuz da 'Türkiye kendi içinde hukuk kavgalarıyla uğraşırsa bunun kimseye özellikle de Devlet’imize bir faydası olmaz' dedi.

‘Bu basına büyük gözdağıdır, ‘susun yoksa’ diye parmak sallamaktır!’

Buse ERDEM / Veryansın TV

Odatv’nin Libya’da şehit olan MİT mensubunun cenazesine ilişkin haberi üzerine Haber Müdürü Barış Terkoğlu ile haberde imzası bulunan gazeteci Hülya Kılınç “MİT mensuplarına ait bilgileri iletişim araçları aracılığıyla yaydıkları” iddiasıyla tutuklanmıştı. Odatv Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan ise soruşturmaya dahil edilerek, ifadeye çağrılmıştı.

Dün gece saatlerinde ise Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Odatv internet sitesine erişim engeli getirildiğini açıkladı.

Odatv’nin Twitter hesabından yapılan açıklamada, “2007 yılında kurulan Odatv.com’a, BTK tarafından verilen idari tedbir kararı gereği erişim sağlanamamaktadır. Yayın hayatımızda ilk kez gerçekleşen bu duruma karşı hukuki haklarımızı sonuna kadar savunacağımızı okurlarımıza duyururuz” denildi.

‘HUKUKU SİLAH OLARAK KULLANMAYIN, SİZE DE DÖNER!’

Konuyla ilgili Veryansın Tv yazarı emekli Jandarma Kurmay Albay Mustafa Önsel tepkisini şu sözlerle ifade etti:

‘Sevgili Barış Terkoğlu tutuklanmş! Boşuna değilmiş emperyalizmn köpeği FETÖ’cü alçakların sosyal medyadaki azgınlığı…

ABD’li sahiplerinden almışlar işareti .Sanırım ABD ile yeni bir süreç başladı. Vatansever gazeteci Barış kardeşimin yanındayım… Hukuku silah olarak kullanmayın, size de döner!

Şu an için kararı değiştirecek gücüm yok! Ama itiraz ediyorum.

Barış Terkoğlu’ndan ziyade ülkem adına üzülüyorum. FETÖ ile mücadele mi? Zaten kör topaldı. Bittiğinin resmen ilanıdır bu tutuklama. İsterseniz FETÖ hesaplarına bakın! Muhabiri ve sorumlu yazı işleri müdürünü tutukla! Genel yayın yönetmenini bugün ifadeye çağır! Suç olduğu iddia edilen haberi kaldırt! Peki, bundan sonra Oda TV’yi neden kapatıyorsun? Demek söz konusu haber sadece bahane. Bu basına büyük gözdağıdır. ‘Susun, yoksa’ diye parmak sallamaktır!”

‘DEVLETİMİZE FAYDASI YOK’

Emekli Tümgeneral Ahmet Yavuz da şu değerlendirmede bulundu:

“Barış Terkoğlu’nun ifadeye götürüş tarzı hoş olmayan bir şekilde gerçekleşti.

İnsanlar ifadeye kendileri gidebilecekken polis gücüyle götürmek Türkiye Cumhuriyeti devletine yakışmıyor.

İkinci olarak bu haber daha önce kamuya mal olmuş bir haber. Daha önce de dile getirildi.

Bundan dolayı insanları hapsetmek doğru bir şey değil.

Türkiye kendi içinde hukuk kavgalarıyla uğraşırsa bunun kimseye özellikle de Devlet’imize bir faydası olmaz. Bundan uzak durmalıyız. Tahminimce Barış Pehlivanı da tutuklayacaklar.

Uzun zamandır Türkiye’de ‘gazeteciler içerde’ diye propaganda yapılıyordu, bu tutuklamalar da ona adım olmuş olur…”