Bu da hastane kumpası: Alamayınca batırdılar

FETÖ 2008 yılında Kastamonu’da kurulan özel hastane Uğurlu Royal Hospital’a ortak olmak istedi. Kentte kendi hastanelerine rakip istemiyorlardı. Hastanenin açılışına bir hafta kala Atıf Uğurlu ile 6 doktor tutuklandı. 75 gün tutuklu kaldılar. O sürede kredileri ödemeyen hastane battı.

Bu da hastane kumpası: Alamayınca batırdılar

FETÖ’nün yeni bir kumpas hikayesi ortaya çıktı. Hürriyet’ten Toygun Atilla’nın haberine göre Kastamonu’da 2008’de yaşanan “hastane operasyonu” şöyle:

1991yılından beri Kastamonu’daki Özel Uğurlu Hastanesi’nin sahibi olan Dr. Atıf Uğurlu, 2008’de doğup büyüdüğü şehre dünya standartlarında bir hastane kurmaya karar verdi. İsmi Uğurlu Royal Hospital olarak belirlendi. 25 bin metrekare üzerine kurulacak olan hastane, 180 yataklı ve sağlık sektöründeki son teknolojiyi de içinde barındıracaktı. İşte ne olduysa ondan sonra olmaya başladı. Çünkü kentte Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) yönettiği Özel Anadolu Hastanesi vardı ve kendilerine bu ölçekte bir rakip istemiyorlardı.

Dr. Atıf Uğurlu’nun iddiasına göre, önce yapılacak olan hastaneye ortak olmak istediler. Ortaklık tekliflerine gelen yanıt olumsuz olunca hastaneyi açtırmamakla tehdit ettiler. Dr. Atıf Uğurlu ciddiye almadığı bu tehditlerin ne boyutta olduğunu ancak hastanenin açılmasına sayılı günler kala Nisan 2012’de kendisiyle birlikte 6 meslektaşı tutuklandığında anladı.

KREDİLER ÖDENEMEDİ BATTILAR

Suçlamalar ağırdı, Sağlık Bakanlığı müfettişleri inceleme yapmış, SGK’yı dolandırdıklarını öne sürmüştü. Suçlamalar arasında, ‘Suç işlemek amacıyla örgüt kurma’, ‘kamu kurum ve kuruluşlarının zararına dolandırıcılık’, ‘rüşvet vermek ve resmi belgede sahtecilik’ de vardı, haklarında 256 yıl hapis isteniyordu. Cezaevindeki 75 günlük süreçten sonra mahkemenin tahliye kararıyla özgürlüklerine kavuştuklarında ise iflas etmişlerdi. Krediyle yapılmaya çalışılan hastanenin borçları ödenememiş iflas etmişlerdi.”