Bu fotoğraf Yunanları çıldırttı: Ankara bir şeylere mi hazırlanıyor?

Deniz Harp Okulu öğrencilerinin dün güvertede bedenleriyle 'Mavi Vatan' yazıp fotoğraf çektirmesi Yunanları korkuttu. Yunan basını, 'Hazır olmak dışında seçeneğimiz yok' dedi.

Bu fotoğraf Yunanları çıldırttı: Ankara bir şeylere mi hazırlanıyor?

Deniz Harp Okulu 2. sınıf öğrencilerinin Karadeniz’deki açık deniz eğitimlerinde güverteden Türkiye’nin denizlerdeki egemenliğini ve çıkarlarını koruma kararlılığı gösterdiği “Mavi Vatan” fotoğrafı Yunanları çıldırttı.

Haber sadece Veryansintv.com’da yayınlanmıştı. Bu haberimiz üzerinden Yunanistan’ın Pentapostagma adlı ırkçı sitesi bir analiz yayınladı.

Sitede yer alan “Türkler’den Mavi Vatan hakkında kışkırtıcı hareketler: Ankara bir şeylere mi hazırlanıyor?” başlıklı makalede “Ankara’nın Ege ve Doğu Akdeniz’de yapacakları konusunda hazır olmak dışında bir seçeneğimiz yok” ifadesi kullanıldı.

Genç Harbiyelilerden ‘Mavi Vatan’da kararlılık pozu

Yunanları korkutan iki fotoğrafla ilgili yayınlanan makalede şu vurgular yapıldı:

ANKARA BİR ŞEYLERE Mİ HAZIRLANIYOR?

“Ankara son zamanlarda bir şeylere mi hazırlanıyor? Şunu söylemeliyiz ki Ankara modern savaş yöntemlerini etkili bir biçimde kullanıyor, bu kapsamda modern Savaşı’nın önemli unsurlarından biri olan Propaganda çalışmasını da faaliyetlerine dâhil ediyor. Yunan hükümetinin ve askeri liderlerinin bu konuda bir an önce uyanması gerekiyor. Birkaç saat önce Türklerin bu hareketlerini gösteren 2 fotoğraf yayınlandı.

Fotoğraflarda Deniz Harp Okulu öğrencileri Sancaktar gemisinin helikopter platformunda ‘Mavi Vatan’ yazısını sergilediler ki bu okul 1773’te Türk( Osmanlı) donanmasının temeli olarak kuruldu.

PSİKOLOJİK HAREKÂT VE HAREKÂT SENARYOLARI

Bu tarz faaliyetlerin psikolojik harekât yöntemleri olarak kullanıldığı ve bunların özellikle basın yayın organlarında harekât senaryoları kapsamında hazırlandığını unutmamak gerekiyor.

Erdoğan rejimi Ege ve Doğu Akdeniz’de Yunanistan ve Kıbrıs aleyhine olan faaliyetlerini gerçekleştirmek için Propaganda Savaşı’na hız verdi. Bu Propaganda Savaşı’nda tezlerini desteklemek için kitaplar, yanıltılmış bilgiler ve de Türk propagandasına dayanak teşkil eden gerçekçi olmayan veriler kullanıyorlar. Bu kapsamda yeni Osmanlıcılığı gerçekleştirmek için Mavi Vatan’ı da beraber işliyorlar.

‘HAZIR OLMAK DIŞINDA BİR SEÇENEĞİMİZ YOK’

Ankara’nın amacı genç öğrencileri Yunanistan aleyhine, Muhtemelen kendilerince doğru kabul edilen tezlerle eğitmek ve bu kapsamda deniz hukukunu kendilerine göre yontarak yurtdışı görevlerinde ve planlamalarda Mavi Vatan’ı vurgulamak.

Bu kapsamda Deniz Harp akademisinde de yayınlanan Mavi Vatan haritası göz önüne alındığında, Ankara kirli planları için geleceğin subay adaylarının beynini yıkıyor ve bu kapsamda onları kendisince bilimsel tezlerle destekliyor. Bu yüzden Ankara’nın Ege ve Doğu Akdeniz’de yapacakları konusunda hazır olmak dışında bir seçeneğimiz yok.”