Bu görüntü İran’da tartışma yaratacak… Ruhani neden böyle yaptı?

İran lideri Ali Hamaney, 8 yıl aradan sonra okuduğu ilk cuma hutbesinde, Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin namaz biter bitmez Musalla'dan ayrılması dikkat çekti. Görüntülerin İran'da yeni tartışmaların kapısını açması bekleniyor.

Bu görüntü İran’da tartışma yaratacak… Ruhani neden böyle yaptı?

İran lideri Ali Hamaney, Tahran İmam Humeyni Musallası’nda 8 yıl aradan sonra okuduğu ilk cuma hutbesinde ABD-İran gerilimine ilişkin önemli mesajlar verdi.

İran için önemli hutbe, devlet yönetimini de bir araya getirdi.

Ancak Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin namaz biter bitmez hızlıca Musalla’dan ayrılması dikkat çekti.


Görüntülerin İran’da yeni bir tartışma yaratacağı değerlendirmeleri yapıldı.

HAMANEY NE DEDİ?

İran’ın son 2 haftada acı ve tatlı maceralar yaşadığını ve bunların halk için de ders verici nitelikte olduğunu söyleyen Hamaney, “Ayn el-Esed Hava Üssü’ne gönderilen füzeler, ABD’nin haysiyetini hedef almıştır. Bu, ABD’nin süper gücüne yapılan bir saldırıdır. ABD, Suriye, Irak, Lübnan ve Afganistan’da direniş güçleri tarafından darbe alıyor ancak verilen bu güçlü cevap, ABD’nin itibarına yapılmıştır, ne yaparsa yapsın bundan kurtulamaz” dedi.

Hamaney, Devrim Muhafızlarının ABD üslerini vurmasının önemli günlerden bir tanesi olduğunu ve füzelerin atılmasının güç göstergesi olduğunu belirterek, “Bu saldırı askeri açıdan da önemliydi ancak daha önemlisi ABD’nin prestijine ve süper güç imajına darbe vurulmasıdır.” ifadelerini kullandı.

EYLEMCİLERE NE DEDİ?

Hutbede, İran halkının rejimi desteklediğini ve dünyaya farklı bir tablo göstermek isteyenlerin samimi olmadığını belirten Hamaney, “İran halkı, zorbalığa karşı direnişten yanadır. Süleymani’nin posterine hakaret edenler mi yoksa meydanlara çıkanlar mı İran halkıdır? ABD’li yetkililer İran halkının yanında olduğunu söylüyor ancak yalan söylüyor. ABD’li yetkililer hiçbir şey yapamadı ve yapamayacaktır. İran halkı samimi duruşunu gösterdi. Halkın intikam sesi, ABD üslerini vuran füzelerin yakıtıydı” dedi.