Bu illerde koronavirüs vakası artık görülmüyor

Çin'in Vuhan kentinden yayılan ve tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs hastalığı sonucu ortaya çıkan vakalar ülkemizdeki bazı illerde son günlerde görülmemeye başladı...

Bu illerde koronavirüs vakası artık görülmüyor

SİVAS

Sivas’ta, son 3 gün içinde koronavirüs vakası tespit edilmedi. Halk, bu duruma sevinirken, yetkililer de kurallara uyulmaya devam edilmesi çağrısı yaptı.

Sivas Valiliği’nce sosyal medyadan yapılan paylaşımla kentte son 3 gündür koronavirüs vakasına rastlanılmadığı duyuruldu. Valiliğin açıklamasında, “Halkımızın çoğunluğu tedbirlere uymakta. Son 3 gün içerisinde vaka olmaması da bunun en somut göstergesi. Normalleşme için sunduğunuz katkılardan dolayı tüm Sivas halkına teşekkür ediyoruz” denildi.

Hafta sonları sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan iller arasında olmamasına rağmen tedbirlerin yoğun olarak uygulandığı Sivas’ta, bir süre önce de maske takılması zorunlu hale getirilmişti.

CAMİLERDEN ANONS YAPILDI

Son 3 günde vaka görülmemesinin rehavete yol açmaması için de uyarılara devam edildi. Kentte öğle ezanının ardından tüm camilerden, bahar ayı ile birlikte halkın sokağa çıkma eğiliminin artabileceği uyarısı yapılarak, koronavirüs ile etkin mücadele için tedbirlere uyulması çağrısı yinelendi.

Son 3 günde vakaya rastlanmamasından memnun olan Sivaslılar, şehirde koronavirüs tedbirlerinin üst seviyede olduğunu belirtti. Kentte yaşayanlar, valiliğin belirlediği kurallara azami ölçüde uymaya gayret gösterdiklerini dile getirdi.

ARTVİN

Artvin”de, koronavirüsle mücadele kapsamında yapılan ‘evde kal’ çağrılarına uyulmasıyla 17 gündür ‘Covid-19’ testi pozitif çıkan olmadı.

Kentte koronavirüs tedbirlerine büyük oranda uyulurken, salgınla mücadelede kapsamında, Artvinlilerin evde kalmasıyla 17 gündür yeni vaka görülmüyor. Vaka sayısı, kentte sıfıra inerken, hastanelerde tedavi gören, ‘Covid-19’ tanısı koyulmuş hastalar da taburcu edildi.

Kent genelinde 857 test yapılırken, bunlardan 39’u pozitif çıktı. Salgın sürecinde 5 hastanın yaşamını yitirdiği şehirde Arhavi, Murgul ve Ardanuç ilçelerinde ise şu ana kadar ‘Covid-19’ tanısı koyulmuş hasta bulunmuyor.

‘ARTVİN OLARAK İYİ NOKTADAYIZ’

Artvin Valisi Yılmaz Doruk, koronavirüsle mücadele kapsamında ‘evde kal’ çağrılarına uyulmasıyla 17 gündür kentte vaka sayısı rastlanılmamasına ilişkin yazılı açıklamada bulundu. Kent olarak iyi noktada olduğunu kaydeden ve tedbirlere uyulması gerektiğini belirten Vali Doruk, “Ülkemizde ilk vakaların görüldüğü andan itibaren Sayın Cumhurbaşkanımız önderliğinde yürütülen pandemi ile mücadele kapsamında Artvin ilinde de ilk günden itibaren yoğun önlemlerimizi aldık.

Tüm ilgili kamu kuruluşlarımızı etkin bir şekilde organize edip aldığımız önlemlerin titizlikle uygulanmasını sağladık. Özellikle gerek il giriş çıkışlarını gerekse de Sarp Sınır Kapımızdaki önlemlerimizi sürecin en başından alıp, ilimize giren tüm kişileri yakın bir şekilde takip ettik.

Çok şükür Artvin ili olarak şu an iyi bir noktadayız ancak risk devam ediyor ve tedbirleri de aynı titizlik ve kararlılıkla uygulamaya devam ediyoruz.

Artvin halkımızdan kurallara uyma noktasında göstermiş oldukları hassasiyet için teşekkür ediyor, aynı titizliğin bundan sonrada mutlaka devam etmesi gerektiğini halkımıza duyuruyoruz” dedi.

BARTIN

Bartın Valiliği’nden 6 gündür koronavirüs vakası görülmeyen kentte vatandaşlar tedbirin bırakılmaması yönünde uyarılarak, “Toplumun sağlığı, kişilerin bireysel tercihlerine feda edilmeyecektir” denildi.

Bartın’da son 6 gündür koronavirüs vakası görülmüyor. 73 kişi hastanedeki tedavisinin ardından taburcu edilirken, 2’i yoğun bakımda olmak üzere 15 kişinin tedavisi ise devam ediyor. 198 bin 249 nüfusa sahip Bartın’da cami hoparlörlerinden, vatandaşları evde kalmaları yönünde çağrılar yapılıyor.

Bartın Valiliği de güzel havalar nedeniyle vatandaşları uyararak, tedbirlere uyulmasını istedi. Toplum sağlığının, kişilerin bireysel tercihlerine feda edilmeyeceği belirtilen Valilik açıklamasında şöyle denildi:

“Güzel havanın da etkisiyle şehir merkezinde kalabalık fazlaydı. Bu durumun devamı halinde, ilimizde ve ülkemizde koronavirüs mücadelesinde ulaşılan başarının tehlikeye gireceği açıktır. Bundan böyle, merkez ve köylerde kolluk kuvvetleri ile daha sert tedbir ve cezalara başvuracağımızı, toplulukları ikaz etmeden en yüksek oranda ceza uygulayacağımızı, gerekirse zor kullanarak topluluklara müdahale edeceğimizi, seyahat sınırlamaları getirileceğini ikazen duyuruyoruz. Toplumun sağlığı, kişilerin bireysel tercihlerine feda edilmeyecektir. İş yerlerinin tekrar açılması, insanların işlerine kavuşması, ölümlerin olmaması, insanların hastanelerde acı çekmemesi, en önemlisi bayramı huzur ve sağlıkla yaşayabilmek için alınan tedbirlere uyulması mutlaka gereklidir.”

Kent merkezinde büfe işleten Metin Bensiz ise, “Bartın’da salgın konusunda iyiye gittiğimizi düşünüyorum. İnşallah bozmayız, ayrıca yetkililerimiz aldıkları önlemler sayesinde büyük yol kat ettik. Valiliğinde vakaya rastlanmadığı açıklaması bizleri çok sevindirdi. İnşallah Türkiye’ye örnek oluruz” dedi.

Paket döner servisi yapan Burhan Öztürk de, “Bu konuda Vali Beyi tebrik ediyoruz. Olayın ilk başından beri kontrolü ele aldı. Vaka çıkmaması da bizleri çok sevindirdi. Görüyoruz ki valiliğin almış olduğu kararlar yerinde olduğunu bir kez daha anlamış olduk. Türkiye’de az vaka görülen iller arasındayız. İnşallah vatandaşlarımız bu kurallara uyarak bu süreci en iyi şekilde atlatırız” diye konuştu.