Bu utanç Mersin’e de Türkiye’ye de yeter! 23 Nisan’ın bayram olmasını sağlayan vekilin evi yıkıldı yıkılacak

EMRE KOŞAK yazdı…

Bu utanç Mersin’e de Türkiye’ye de yeter! 23 Nisan’ın bayram olmasını sağlayan vekilin evi yıkıldı yıkılacak

“23 Nisan” deyince ilk anımsanması gereken adlardan biri Şevki Bey’dir. Ancak neredeyse hiç kimse Şevki Bey’i kolay kolay anımsamaz. Bilmeyenler için tanıtalım Şevki Bey’i.

Atatürk’ün yakın arkadaşı, İstiklal mahkemeleri üyesi ve dönemin İçel milletvekili Şevki Bey (Ahmet Şevki Göklevent), TBMM’nin açılışının 1. yıldönümünde 23 Nisan’ın bayram sayılması için Meclis Başkanlığı’na soru önergesi veren ve önergesi Refik Şevket Bey ve 11 arkadaşının verdiği önerge ile birleştirilerek 23 Nisan’ın yasayla “ulusal bayram” olmasını sağlayan kişidir.

Şevki Bey, Gülnarlı’dır. Bir dostumun konuğu olarak iki kez Gülnar’a gitme olanağı buldum. Ve dostumun kaldığı ev Şevki Bey’in yaşadığı, “Şevki Bey Konağı” denilen taş yapıya çok yakındı. “Denilen” diyorum çünkü söz konusu bakımsız, yıkık taş yapının konağa benzer bir yanı kalmamış. Dostum sayesinde tarihi ve milli değeri çok büyük olan ve kesinlikle müze haline getirilmesi gereken bu taş yapıyı gördüm. Ardından da bu fotoğrafları çektim.

Özellikle değinme gereği duyduğum bir nokta da bu yıkık taş yapının dışı böyleyken içinde de bir tarihin göz göre göre yok olduğudur.

Fotoğrafları çekerken görüştüğüm, bu yapının bulunduğu mahallenin bir sakini, bu yapının içerisinde bir zamana kadar büyük bir bölümü el yazması olmak üzere pek çok kitabın ve belgenin olduğunu, ancak dökülen tavandan yıllarca giren yağmur ve kar sularıyla bunların çürüdüğünü anlattı. Ayrıca yakın zamana kadar bu yapının mahallenin çocuklarının bir oyun alanı olduğunu, giriş kapısının parçalanması ve sonrasında da tümüyle yok olması sonucu kolayca girip çıktıklarını, söz konusu tarihi kitapların ve belgelerin üzerlerinde oynadıklarını ve bunların kimilerinin de çocukların yırttıklarını gözleriyle gördüğünü belirtti.

23 Nisan’ın “ulusal bayram” olmasını sağlayan Şevki Bey’in yaşadığı yer bu durumdayken biz her yıl 23 Nisan’da bayram kutluyoruz!