Bülent Arınç: Henri Barkey bizim için muteber bir adamdı

Bülent Arınç, KHK'lılar için isyanını sürdürerek, 'Dağa mı çıksınlar' dedi. Bazı kararların yargıdan döndüğüne değinen Arınç, 'Buradan Yargıtay'ı selamlıyorum' ifadesini kullandı. Davutoğlu ve Ali Babacan'ın AKP tarafından eleştirilmeleri durumunda onların da mahrem kalması gereken şeyleri açıklayabileceğini söyleyen Arınç, 'Henri Barkey bizim için muteber bir adamdı. Bizim toplantımıza gelmesi nasıl suç değilse, Osman Kavala ile görüşmesi de suç olarak gösterilmemesi lazım' diye konuştu. 

Bülent Arınç: Henri Barkey bizim için muteber bir adamdı

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi Bülent Arınç, Saadet Partisi’nin yayın organı TV 5’e KHK’lılar, yeni kurulan partiler ve Osman Kavala gibi konularda değerlendirmelerde bulundu.

Daha önce maaşının bir bölümünü KHK mağdurlarına verdiğini açıklayan ve ‘KHK faciadır’ ifadeleri tartışma konusu olan Bülent Arınç’tan konuyla ilgili yeni açıklamalar geldi.

‘KHK’LILAR NE YAPSIN DAĞA MI ÇIKSIN’

Arınç’ın KHK konusunda öne çıkan açıklamaları şöyle:

“150 bin kamu görevlisi ihraç edildi. Haksızlığa uğradığını iddia edenler oldu. OHAL kalktı ve bu kişilerden aç kalanlar var. Yüzde 10 nispetinde işe iade edildi. Bu da yeterli değil. Beraat etmiş, hakkında takipsizlik kararı verilmiş veya hakkında hiçbir dava açılmamış insanlar sadece ihraç edilmekle kalmadı. Yurtdışına yasağı var, pasaportlarına el kondu vs. şimdi böyle bir adamı düşünün iş arıyor ve iş bulamıyor. Kimse buna iş vermiyor. ‘Yurtdışına gideyim bari yurtdışında nevalemi çıkarayım, 3 tane çocuğum var, 5 tane bakmakla zorunlu olduğum insan var.’ Yurtdışına çıkamıyor. Ben de isyan ediyorum; bu adam dağa mı çıksın?

Bunlar da inançlı insanlar. Bir yargı kararına biz itibar etmeyeceksek neye itibar edeceğiz? Anayasanın o maddesi orda; yargı kararları bütün kurumları bağlar diyor.

‘YARGITAY’I SELAMLIYORUM’

Biz bu adamları sevmiyoruz. Topluca bakamazsınız. Babanın suçundan evladı suçlayamazsınız. Yargıtay bazı kararları bozmaya başladı, onları selamlıyorum. Filanın damadı çıktı. Bir kesim rövanş hazırlığı içinde. Bize zamanında şöyle yapmışlardı. Biz de onlara bunu yapacağız.”

DAVUTOĞLU VE BABACAN SAVUNMASI

Yeni parti kuranlara “hain” demenin yanlış olduğunu söyleyen Arınç, şunları kaydetti:

Şahıslarla ilgili eleştiriye girmemek lazım. Trollerin, troliçelerin ağzı ile hain denecek kadar bu insanlara hakaret edilmesi çok yanlış olur. Birlikte olduğumuz dönemlere ait suçlamalar yapılırsa onlar da meşru müdafaa haklarını kullanırlar. Mahrem kalması gereken konuları kendilerini savunmak adına konuşabilirler. Bu da testiyi çatlatır. İki tarafa da zararı olur. Davutoğlu ve Babacan’ın şahsına bir şey söylemek bize yakışmaz. Cama taş atınca karşılığı olur.”

Arınç, eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş’ın damadı,  FETÖ’den yargılanan Ömer Faruk Kavurmacı’yla ilgili de, “şahsen de tanırım… Dört sene içeride yattı. Bir internet sitesi ‘Onun damadı da tahliye edildi’ yazdı. Ne vicdansız insansın, ahlaktan nasipsiz insansın. Adam dört sene içeride yattı. Bu vicdansızlığı yapanlar, beraat edince çıldırıyor” ifadelerini kullandı.

‘HENRİ BARKEY BİZİM İÇİN MUTEBER BİR ADAMDI’

Osman Kavala’nın 15 Temmuz darbe girişimi soruşturması kapsamında tutuklu bulunduğu dosyada eski CIA danışmanı Henri Barkey ile görüşmelerinin suç sayılmasına ilişkin de görüşlerini aktaran Arınç, şunları söyledi:

“Refah Partisi zamanında Henri Barkey bizim için muteber bir adamdı. AK Parti kuruluşunda da geldi. O zaman da muteberdi. Bizim toplantımıza gelmesi nasıl suç değilse, Osman Kavala ile görüşmesi de suç olarak gösterilmemesi lazım.”

Arınç Türkiye’deki Sorosçulara da değinerek, “Soros’un Türkiye temsilcisi Can Paker idi. Onun araştırmalarını done olarak kullanırdık. Can Paker bana belki 5 defa gelmiştir, Etyen Mahçupyan ile birlikte. Soros o zaman baştacımızdı. Bir kısım insanların Sorosçu diye suçlanması yanlış. Kendimize saygımız olmalı” dedi.

GÖKÇEK ÇIKIŞI: PARSEL NUMARASI VERMEME GEREK YOK

“Hüseyin Gülerce’nin her şeyi yalan” dedikten sonra Melih Gökçek’le olan polemiğine değinen Arınç “Ankara’da yaşananları çok iyi biliyorum. Herkesin bildiğini benim ayrıca söylememe gerek yok. Ankara’da ne yaşandığını, kimin kimlerle ne yaptığını veya ne yapmadığını bilir insanlar. Benim ayrıca parsel numarası vermeme gerek yok. Gökçek’in açtığı 50 bin liralık tazminat davasını mahkeme reddetti” diye konuştu.