Bülent Arınç’ın Erdoğan’ı kızdıracak ‘Soros’ itirafı tekrar gündemde

Eski TBMM Başkanı ve eski Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bülent Arınç'ın geçen yıl bir televizyon programında yaptığı açıklamalar yeniden gündeme geldi.

Bülent Arınç’ın Erdoğan’ı kızdıracak ‘Soros’ itirafı tekrar gündemde
Bülent Arınç’ın TV5 kanalında geçen yıl katıldığı bir programda ifade ettiği sözler, yeniden gündeme geldi.
Eski TBMM Başkanı ve Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bülent Arınç, Ankara Bürosu adlı programda, “Soros o zaman baş tacımızdı. Bir kısım insanların ‘Sorosçu’ diye suçlanması yanlış. Kendimize saygımız olmalı” değerlendirmesinde bulunmuştu.

'KENDİMİZE SAYGIMIZ OLMADI'

“İnsanların ‘vay Sorosçu’ diye suçlanması yanlış. Kendimize saygımız olmalı” diyen Bülent Arınç, TV5’teki açıklamalarında şu ifadeleri kullanmıştı.

“Soros’la ilgili de şeyler var. Tabii bu benim kabul edemediğim şeyler. Soros bir ara Açık Toplum diye muteberdi. Bunun Türkiye’deki temsilcisi Can Paker’di. Can Paker o zaman vakıfta bulunurdu. Vakfın yaptığı araştırmaları da biz done olarak kullanırdık. Paker, Etyen Mahçupyan ve diğer araştırmacılarla birlikte bana belki 5 defa gelmiştir. O zaman baş tacı ettiğimiz şu anda da bir yerlerde başı olan bir insanın ‘vay Sorosçu’ diyerek bir kısım insanların suçlanması yanlış. Kendimize bir saygımız olmalı. Mesela ben hükümetteyken yaptığımız her şeyi savunurum, bugün de savunurum. Neden çünkü bunu beraber, inanarak yaptık.”

İşte programdan o anlar...

KAVALA'NIN SOROS İLE İLİŞKİSİ

Macar asıllı ABD'li iş adamı (spekülatör) George Soros tarafından 1984 yılında Macaristan'da kurulan Açık Toplum Enstitüsü/Vakıflarının (Open Society Institute) 120'den fazla ülkede faaliyet gösterdiği, bazı ülkelerde de temsilcilik düzeyinde yapılandığı biliniyor. Soros, 2001 yılında Türkiye'de Açık Toplum Enstitüsü Temsilciliği ile faaliyetlerine başlamış, 19 Haziran 2008'de ise Açık Toplum Vakfı'nı kurmuştu.

Açık Toplum Vakfı'nın senedine göre, kurucu Mütevelli Heyeti'nde Can Paker, Osman Kavala, İshak Alaton ve Murat Sungur yer alıyor.

Kurucu Yönetim Kurulu'nda yer alan isimler ise Can Paker, Osman Kavala ve Leyla Alaton olarak sıralanıyor. Kerim Paker ile Üstün Ergüder ise yedek üyeler.

George Soros'un siyasi iktidarı değiştirmeyi amaçladıkları ülkelerde Otpor ve buna benzer grupları aktif olarak kullandığı özellikle Sırbistan, Malezya, Venezuela, Gürcistan ile Arap Baharı'nın yaşandığı ülkelerdeki devrim hareketlerinin Açık Toplum Vakfı kanalıyla George Soros tarafından fonlandığı biliniyor.

5 Nisan 2013'te, Osman Kavala'nın firari sanık Gökçe Tüylüoğlu ile Açık Toplum Enstitüsünün merkezinin yer aldığı Budapeşte'de, George Soros'un da katıldığı toplantıya gittiklerinin tespit edilmişti.

Erdoğan, 2005 yılında Başbakan olduğu dönemde ABD'li spekülatör George Soros'la görüşmüştü.