Bülent Arınç’tan 'yaptırım' açıklaması: Toplumda ABD ve NATO karşıtlığını tetikler

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu (YİK) üyeliğinden istifa eden Bülent Arınç, ABD'nin Türkiye'ye yönelik yaptırım kararına ilişkin görüşlerini sosyal medya hesabından paylaştı. 

Bülent Arınç’tan 'yaptırım' açıklaması: Toplumda ABD ve NATO karşıtlığını tetikler

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu (YİK), eski Meclis Başkanı Bülent Arınç’ın istifasının ardından bugün ilk kez toplanacak. Kurula Arınç’ın yerine yeni bir ismin atanması bekleniyor. 

Arınç, kurulda yapması muhtemel açıklamayı sosyal medya hesabından yaptı. ABD’nin Türkiye’ye yönelik S-400 yaptırımı hakkında değerlendirmelerini aktaran Arınç, “Bugüne kadar hiçbir NATO ülkesinin böyle bir yaptırıma maruz kalmamıştır. Dost ve müttefik olarak gördüğümüz ABD’nin ortaya koyduğu bu tavır hasmane bir tutumdur. Bu yanlışta ısrar edilmesi Türkiye kamuoyunda hem ABD hem de NATO karşıtlığını tetikleyecek davranışlara yol açacaktır” dedi. Arınç, yeni ABD Başkanı Joe Biden’in göreve başlamasıyla birlikte iki ülke arasındaki ittifakın güçlendirilmesi ve yaptırımların geçersiz kılınmasını ümit ettiğini ifade etti.

Bülent Arınç'ın açıklaması şöyle:

“Türkiye ile ABD arasında uzun yıllara dayalı dostluk ve ittifak ilişkisi vardır. Ülkemiz aynı zamanda NATO ittifakının en güçlü ve en güvenilir ülkesidir.

Türkiye, çevresindeki ateş çemberine kaşı kendi savunma imkanlarını arttırmak istemiş bu kapsamda da müttefiklerinden talep ettiği Patriot Hava Savunma Sistemi için olumsuz yanıt almıştır.

Haklı taleplerimizi görmezden gelen ABD ve NATO buna ek olarak ülkemizi F-35 savaş uçağı programından da çıkarmıştır.

Hakkaniyete sığmayan bu tavır, kendi imkanlarımızla gerçekleştirdiğimiz yerli ve milli savunma sanayi atılımında vites artırmamıza sebebiyet vermiştir.

Savunma Sanayii Başkanlığı bugüne kadar ortaya koyduğu üstün başarıyla Türkiye’nin yüz akı olmuştur.

ABD’nin bu güzide kurumumuzun yöneticilerini hedef alan, finansal kısıtlamalar getiren ve teknoloji transferini yasaklayan tavrını şiddetle kınıyorum.

Bugüne kadar hiçbir NATO ülkesinin böyle bir yaptırıma maruz kalmamıştır. Dost ve müttefik olarak gördüğümüz ABD’nin ortaya koyduğu bu tavır hasmane bir tutumdur.

Bu yanlışta ısrar edilmesi Türkiye kamuoyunda hem ABD hem de NATO karşıtlığını tetikleyecek davranışlara yol açacaktır.

Sayın Seçilmiş Başkan’ın göreve başlamasıyla iki ülke arasında gerçekçi, dürüst ve ittifakın güçlendirilmesine yönelik bir diplomasi döneminin başlamasını ve hiçbir makul gerekçesi olmayan bu yaptırımların da geçersiz kılınmasını ümit ediyorum.”