Bülent Turan’ın o açıklaması Soylu’ya mesaj mı?

Bülent Turan’ın “10 bin dolar” iddiası konusunda “Kimin elinde belge varsa paylaşılmalıdır. Meclis’i yoran ithamlar” ifadeleri İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya “doğrudan bir mesaj” olarak değerlendirildi.

Bülent Turan’ın o açıklaması Soylu’ya mesaj mı?

Hürriyet yazarı Sedat Ergin, AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan'ın organize suç örgütü lideri Sedat Peker'in iddialarına ilişkin şu ifadeleri kullanmıştı. 

 “Yanlış yapan hele ki bizim partimizden varsa, bunu ayıklamak, temizlemek bizim görevimiz. AK Parti’nin hatası varsa bireysel olarak bunun gereğini AK Parti yapmak durumundadır, yaparız. Biz, Meclisimizi, mafya liderlerinin, Twitter köşelerinin, kahvehane ağzının gündemiyle değerlendirmeyiz. Hukukun gereği neyse yapmak lazım. 10 bin dolar ya da başka bir şey, elde ne varsa ortaya konmalı. Kimin elinde bilgi belge varsa savcılarla paylaşmalı."

Bugünkü köşesinde Turan’ın açıklamalarını değerlendiren Hürriyet yazarı Sedat Ergin, Turan’ın İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya mesaj verdiğini görüşünde:

“Ve nihayet Bülent Turan’ın Sedat Peker’in bir siyasetçiye verdiği ileri sürülen “10 bin dolar” konusunda “Kimin elinde belge varsa paylaşılmalıdır” demesi de İçişleri Bakanı Soylu’ya doğrudan bir mesajdır ve TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un yakın zamanda aynı yönde aldığı tutumu desteklemektedir.

Turan’ın bu konuda “Meclis’i yoran ithamlar” ifadesini kullanmasının da üzerinde durmalıyız. Burada da “yorma” fiilinin öznesi yine Soylu’dan başkası olmamalıdır. Gerçekten de kamuoyunu ve siyaseti iki haftadır yoğun bir şekilde meşgul eden bu tartışmanın patenti Habertürk’te 24 Mayıs’taki programda bu konuyu ortaya atan Soylu’ya aittir.”

NE OLMUŞTU?

Hakkında suç örgütü lideri olduğu iddiasıyla soruşturma yürütülen Sedat Peker’den "10 bin dolar alan siyasetçi" iddiasını ilk olarak İçişleri Bakanı Süleyman Soylu dile getirdi.

Muhalefet tüm milletvekillerinin zan altında kaldığını belirterek, Meclis Başkanı Mustafa Şentop’un harekete geçmesini istedi. Gözlerin çevrildiği Meclis Başkanı da 27 Mayıs'ta İçişleri Bakanı Soylu’ya bir yazılı soru göndermişti.