'Buna bakınca Guaido'ya benzettim!'

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuoğlu'nun sözde 'Suriye Geçici Hükümeti Başbakanı' Abdurrahman Mustafa'yla yaptığı görüşmeyi yorumlayan Prof. Dr. Hasan Ünal, Venezuela'yı hatırlattı.

'Buna bakınca Guaido'ya benzettim!'

Suriye kaynaklı PKK/YPG terörü ve mülteci akını sorununu çözmek adına Şam yönetimiyle görüşmekte direnen AKP Hükümeti, sözde Geçici Suriye Hükümeti'ne desteğini bir kez daha ilan etti. Bir yandan “Suriye'nin toprak bütünlüğüne saygılıyız” diyen Ankara diğer yandan Suriye'nin hem toprak hem siyasi birliğine dinamit koyan sözde hükümet ve sözde başkanları tanıyor.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “PKK konusunda Suriye rejimiyle görüşlerimiz örtüşüyor” demesine rağmen, Şam yönetimi yerine Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu'nu (SMDK) muhatap aldıklarını ve desteklediklerini ilan etmişti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu geçen günlerde Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkanlığına seçilen Salim el-Muslat, Suriye Müzakere Komisyonu Başkanı Annas Abdeh ve Suriye Geçici Hükümeti Başbakanı Abdurrahman Mustafa'yla görüştü.

Muslat, Abdeh ve Mustafa ile görüşmesine ilişkin Twitter hesabından paylaşım yapan Çavuşoğlu, "Suriye halkının meşru temsilcisi olan Koalisyon'a ve Geçici Hükümet'e desteğimiz tam" ifadesini kullandı.

Çavuşoğlu geçen günlerdeki NTV yayınında Suriye yönetimini tanımadıklarını ve üst düzeyde görüşmelerinin söz konusu olmadığını söylemişti.

Prof. Dr. Hasan Ünal, Ankara'nın Suriye'ye yönelik bu ısrarlı tutumuna tepki gösterdi. Sosyal medya hesabından değerlendirmelerde bulunan Ünal, Çavuşoğlu'nun sözde “Suriye Geçici Hükümeti Başbakanı” ile görüşmesini, Venezuela'daki ABD destekli “sözde başbakan” Guaido'ya benzetti. Maduro hükümetini yok saydığını ilan eden Guaido, Washington'un desteğiyle kendisine "başbakan" ünvanı takmıştı.

Ünal şu ifadeleri kullandı:

“Bunu görünce Venezuela'da ABD'nin 'Başkan' ilan ettiği Guaido aklıma geldi. İşin komik tarafı Venezuela'da ABD'nin atamasına karşı çıkarak doğru yaparken Suriye'de yanlışımızı katmerli hale getirdik. Bu politikanın faturası mı dediniz? Tek kelimeyle devasa.”