Bunları yaşıyorsanız böbreklerinize dikkat edin

Kronik böbrek hastalığı toplumda yaygın olarak görülen ve aynı zamanda da geç fark edilen bir rahatsızlıktır.

Bunları yaşıyorsanız böbreklerinize dikkat edin

Yapılan araştırmalara göre kronik böbrek hastalarının yalnızca ’U bu rahatsızlığın farkındadır. Kronik böbrek hastalığı olanlar genellikle böbrek rahatsızlığını hastalığın son evrelerine gelindiği zaman fark ederler.

Böbrek rahatsızlığı doktorun teşhisi ile ortaya çıkan bir rahatsızlık olmasına rağmen kendinizde fark ettiğiniz bazı durumlar da hastalığın habercisi olabilir.

YORGUNLUK VE BİTKİNLİK

Börek işlevlerinde azalma olduğunda kan temizlenemez ve kanda bulunan zararlı maddeler artmaya başlar. Bu da kişilerde halsizliği sebep olur. Bunun dışında böbrek hastalığı kansızlığa bu da halsizliği neden olur.

UYKUSUZLUK

Böbrekler kanı yeteri kadar temizleyemediği zaman zararlı maddeler kana geçmeye başlar, bu durumda beraberinde uyuyamama sorununu getirir.

CİLTTE KURULUK VE KAŞINTI

Böbrekler kandaki mineral ve besin dengesini sağlayamadığı zaman ciltte kuruluğa ve kaşıntıya yol açabilir.

SIK İDRARA ÇIKMA

Böbreklerdeki filtrelerin hasar görmesi sık idrara çıkmanıza sebep olabilir. Özellikle geceleri idrara çıkmak böbrek hastalığının habercisidir.

İDRARDA KAN GÖRÜLMESİ

Böbreklerdeki filtrelerde hasar oluştuğunda kan hücreleri idrar yollarına karışmaya başlar. İdrardan kan gelmesi böbreklerin düzenli çalışmadığına işaret edebileceği gibi çeşitli enfeksiyonlarında varlığına da işaret edebilir.

GÖZ ÇEVRESİNDE ŞİŞLİK

Gözlerinizin etrafında oluşan şişlikler uzun süre geçmiyorsa bu böbrek rahatsızlığının işareti olabilir. Bu gibi göz şişlikleri vücutta tutulması gereken proteinin idrar yoluyla dışarı atıldığının işaretidir.

AYAK BİLEKLERİNDE ŞİŞLİK

Böbrek işlevleri azaldığında vücutta sodyum tutulması yaşanır. Bu tutulmada ellerde ve ayaklarda şişmelere neden olur.

İŞTAHTA AZALMA

Bu durum çok çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkmış olabilir. Fakat bu durum aynı zamanda bir böbrek rahatsızlığının da sonucudur.

KASLARA KRAMP GİRMESİ

Böbrek yetmezliği vücutta bulunan mineral ve sıvı dengesizliği böbrek işlevlerinin bozulmasının bir sonucudur. Kalsiyum ve fosfor düştüğünde kaslarda ağrı ve kramplar oluşur.