Bursa Belediyesi paralarını şeriat kongrelerine mi harcıyor?

Bursa Büyükşehir Belediyesi şeriat çağrısı yapan ASSAM'ın etkinliğine sponsor oldukları iddialarını

Bursa Belediyesi paralarını şeriat kongrelerine mi harcıyor?

SADAT kurucusu, Adaleti Savunanlar Stratejik Araştırmalar Merkezi Derneği (ASSAM) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Tanrıverdi’nin şeriat anayasası ile ilgili sözlerine tepkiler sürüyor.

CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, Türkiye’de şeriat devletinin anayasasının hazırlandığını gündeme getirerek, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya kritik sorular yöneltti.

Aydın, Meclis Genel Kurulu’nda gündem dışı söz alarak, kısa adı ASSAM olan Adaleti Savunanlar Stratejik Araştırma Merkezi Derneği tarafından 20 Aralık tarihinde İstanbul’da düzenlenen İslam Birliği Kongresi’nde Türkiye’de şeriat devleti kurulması çağrısında bulunulduğunu belirtti.

Açılış konuşmasını daha sonra istifa eden Cumhurbaşkanı Güvenlik Başdanışmanı Adnan Tanrıverdi’nin yaptığı kongrede şeriat devletinin başkentinin İstanbul, resmi dilinin ise Arapça olarak ilan edildiğini kayden Aydın, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından toplantıya verilen desteği de eleştirdi.

Aydın, “Kongreye destek veren resmi kuruluşlar arasında borcu katlanarak büyüyen Bursa Büyükşehir Belediyesi de yer alıyor.En pahalı suyu Bursalılar içiyor. En pahalı ulaşım ücretini Bursalılar ödüyor.Buna rağmen Bursa Büyükşehir Belediyesi ise parasını şeriat devleti ilan eden kongrelere para harcıyor” dedi. Meclis Genel Kurulu’ndan Bursalılara çağrıda bulunan Erkan Aydın, ” Paranızın nereye gittiğini iyi görün ve hesabını sorun” dedi.

BELEDİYEDEN CEVAP: ASSAM’A SPONSOR OLMADIK

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Cumhuriyet Halk Partisi Bursa Milletvekili Erkan Aydın’ın TBMM’de yapmış olduğu konuşmasında ortaya attığı iddialara yanıt verdi.

Belediyeden yapılan açıklamada, “Cumhuriyet Halk Partisi Bursa Milletvekili Erkan Aydın’ın 14 Ocak 2020 tarihinde TBMM’de yaptığı konuşmada Belediyemize yönelik ‘ASSAM Derneği tarafından İstanbul’da düzenlenen İslam Birliği Kongresi’ne kurumumuzun para ve sponsorluk desteği sağladığına’ ilişkin ithamları tamamen gerçek dışıdır. Vatandaşlarımızın bu asılsız bilgilere itibar etmemeleri kamuoyuna saygıyla duyurulur.” ifadeleri yer aldı.