Trump için çok kritik gün!

ABD tarihi için kritik gün... Başkan Donald Trump'ın görevden alınmasına yönelik oylama Temsilciler Meclisi'nde bu akşam gerçekleştirilecek. Kongre üyeleri TSİ 17.00'da toplanacak, 18.00'da usül oylaması yapılacak. Saat 18.00-23.30 arasında ise azil gerekçeleri değerlendirilecek.

Trump için çok kritik gün!

ABD Başkanı Donad Trump’ın azil sürecinde kritik dönemeçlerden biri, bugün Temsilciler Meclisi’ndeki oylama ile geçilecek. Temsilciler Meclisi Adalet Komitesi’nin, Trump’a yönelik azil için gerekçe olabilecek suçlamaları içeren raporun önceki gün yayımlaması sonrası dava taslağının bugün Temsilciler Meclisi Genel Kurulu’nda oylanması bekleniyor.

Demokrat Partililerin kontrolündeki Temsilciler Meclisi’nde yapılacak azil oylamasında suçlamaların kabul edilmesi ve Senato’daki yargılamaya geçilmesi bekleniyor.

ABD Başkanı Donald Trump, bugün Temsilciler Meclisi’nde yapılacak azil oylaması öncesi yayınladığı mektubunda Temsilciler Meclisi’nin Demokrat Partili Başkanı Nancy Pelosi’yi hedef alarak, Pelosi’yi “Amerikan demokrasisine açık savaş ilan etmekle” suçladı.

TRUMP: HAKLARIMDAN FAYDALANAMIYORUM

Temsilciler Meclis Adalet Komisyonu’nun Demokrat Partili Başkanı, Trump’ı şahsen kanıt sunmaya davet etmişti. Bu aynı zamanda hukuk ekibinin tanıkları sorgulayabilmesini de sağlayacaktı. Ancak Trump bu öneriyi reddetti.

Trump ise mektubunda, “Bu azil sahtekârlığının başlangıcından bu yana anayasal haklarının ihlal edildiğini” ve “kanıt sunmak” da dahil “anayasanın sunduğu başlıca temel haklardan faydalanamadığını” savundu ve “Salem Cadı Yargılamalarında sanıklara daha fazla hukuki hak verilmiştir” dedi.

TRUMP’TAN ÖFKELİ MEKTUP

Salem Belediye Başkanı Kim Driscoll ise Twitter’daki paylaşımında, başkanın “biraz tarih öğrenmesi gerektiğini” söyledi ve cadı yargılamalarının kanıtsız yapıldığını, başkana yönelik kanıtların ise “çok bol” olduğunu iddia etti.

Pelosi ise Konge Binası’nda gazetecilere yaptığı açıklamada, mektubu tamamen okumadığını ancak “özünü gördüğünü ve gerçekten hasta” olduğunu düşündüğünü söyledi.

OYLAMA SONRASI NE OLACAK?

Temsilciler Meclisi’nde yapılacak oylamanın ardından, maddeler geçerse, azil süreci ABD Senatosu’na taşınacak. Senato oylama sürecinin 2020’nin ilk haftalarında başlayacağı hesaplanıyor. Ancak Senato’da Cumhuriyetçiler’in çoğunlukta olması Trump’ın bu aşamada kalacağını ve azledilmeyeceğini düşünenlerin sayısını artırıyor.

ABD Senatosu’nda şu anda 100 üyeli senatoda 53 Cumhuriyetçi, 45 Demokrat ve iki bağımsız üye var.

AZİL SÜRECİ NASIL BAŞLADI?

Trump Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy’e 25 Temmuz’da bir telefon açtı. Trump’ın konuşmada rakibi Joe Biden ve ailesini soruşturması durumunda ABD’nin ülkesine yardım edeceğini söylediği iddia ediliyor.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, 24 Eylül’de Demokrat vekiller ile yaptığı görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Başkan Donald Trump’ın görevinden azledilmesi için resmi işlemleri başlattıklarını açıkladı.

Beyaz Saray,  25 Eylül’de telefon görüşmesinin içeriğine ilişkin özet deşifresinin tam metnini yayınladı.

Yazılı olarak beş sayfa tutan telefon konuşmasına göre, Trump Zelenskiy’e Demokrat başkan adayı adayı ve eski Başkan Yardımcısı Joe Biden‘ın faaliyetlerinin araştırılması için avukatı Rudy Giuliani ve ABD Adalet Bakanı’yla çalışması konusunda talepte bulunuyor.

Kayıtlarda, Trump, Biden’ın, oğlu Hunter’ın iş ilişkilerini soruşturan Ukraynalı savcıyı engellemeye çalıştığı yönündeki iddiaları kastederek şöyle söylüyor: “Biden soruşturmayı sonlandırmakla övünüyor. Bu konuya bakabilirsen iyi olur. Bana korkunç göründü.”

Trump ayrıca, görüşmeden birkaç gün önce ekibine, Kiev’e yaklaşık 400 milyon dolarlık yardımın dondurulması talimatı verdiğini doğruluyor.

KÜRESEL PİYASALAR, TRUMP’IN AZİL SÜRECİNE ODAKLANDI

Küresel piyasalar pozitif görünümünü korurken, bugün ABD’de Başkan Donald Trump’ın azil sürecine ilişkin gelişmeler takip edilecek.

Bu gelişmelere karşın, ABD ile Çin arasında imzalanan birinci faz ticaret anlaşması sonrası New York borsasında oluşan pozitif seyrin dün de devam ettiği görüldü. Dün Dow Jones endeksi yüzde 0,11, S&P 500 endeksi yüzde 0,03 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,10 değer kazanarak tüm zamanların en yüksek kapanışını gerçekleştirdi.

Analistler, ABD’de savunma bütçesinin, Temsilciler Meclisi’nin ardından Senato’dan da geçmesi sonrası ABD ile Türkiye arasındaki diplomatik ilişkilerin gerilebileceği endişelerinin döviz kurlarında yükselişe neden olduğunu bildirdi.

Kurlardaki artışa karşın uluslararası piyasada Türkiye’nin risk priminin (CDS) gerilemeye devam ederek, Temmuz 2018’den bu yana en düşük seviyelere indiğini kaydeden analistler, bu görünümün orta vadede risk fiyatlamaların güçlü olmadığına işaret ettiğini, dalgalanmaların kısa vadeli olabileceğini söyledi.

ABD’de Senato’dan geçen tasarının Türkiye ile ilgili kısmında, Ankara’nın S-400 hava savunma sistemlerini alım işlemlerine devam ettiği gerekçesiyle Türkiye’ye F-35 uçaklarının teslim edilmemesi ve Türkiye’ye ABD’nin Hasımlarıyla Yaptırım Yoluyla Mücadele (CAATSA) Yasası kapsamında yaptırım uygulanması gerektiği belirtiliyor.

Dışişleri Bakanlığı, ABD’de kabul edilen savunma bütçesine ilişkin, Türkiye’nin aleyhindeki tasarruflara karşı gerekli tedbirleri alacağını ve tehdit dilinin Türkiye’yi ulusal güvenliği için gerekli adımları atmaktan asla vazgeçiremeyeceğini bildirdi.

Analistler, bugün Avro Bölgesi’nde enflasyon verisi ile ABD’de Trump’ın azil sürecine ilişkin gelişmelerin takip edileceğini kaydetti.

Teknik açıdan BIST 100 endeksinde 112.500 seviyesinin direnç, 110.000 ve 108.500 seviyelerinin destek konumunda olduğunu ifade eden analistler, dolar/TL’de ise 5,9270’in direnç olarak öne çıktığını bildirdi.

Piyasalarda bugün takip edilecek veriler şöyle:

10.00 Türkiye, ekim ayı uluslararası yatırım pozisyonu

10.00 Almanya, kasım ayı Üretici Fiyat Endeksi

12.00 Almanya, aralık ayı Ifo endeksleri

13.00 Avro Bölgesi, kasım ayı Tüketici Fiyat Endeksi