Büyük ikramiye Milli Piyango noterine mi çıktı? İşte gerçek…

Milli Piyango ikramiyesiyle ilgili her yıl piyasaya çıkan şehir efsaneleri bu yıl da kendisini göstermiş, yılbaşı ikramiyesinin Milli Piyango noterine çıktığı iddiası sosyal medyada dolaşıma sokulmuştu. İddianın yalan olduğu teyit edildi.

Büyük ikramiye Milli Piyango noterine mi çıktı? İşte gerçek…

Sosyal medyada paylaşılan bir fotoğraf ve video ile Milli Piyango 2020 yılbaşı ikramiyesinin, çekilişte görevli bir notere çıktığı iddia edilmişti. Söz konusu iddia günlerce sosyal medyayı meşgul etti. Teyit.org, yetkililerle de görüşerek iddianın yalan olduğunu duyurdu.

Haberde şöyle denildi:

“Fotoğraftaki kişi noter değil, Milli Piyango Genel Müdürlüğü İkramiye Kontrol ve Çekilişler Dairesi Başkanı Ayşe Bulduk. Bulduk’un elinde tuttuğu çek ise, çeyrek bilete isabet eden 20 milyon lira değerindeki ikramiyeyi kazanan kişiye ait sembolik bir çek. Bulduk’un yanındaki kişi de Ziraat Bankası yetkilisi.

İddia konusu fotoğraftaki kişinin İkramiye Kontrol ve Çekilişler Dairesi Başkanı Ayşe Bulduk olduğu bilgisine 2 Ocak 2020’de Sözcü’de yer alan bir haberden de ulaşılabiliyor. Haberde Bulduk, 2 Ocak itibariyle Milli Piyango büyük ikramiyesini kazanan dört talihli biletin ikisinin sahiplerinin ikramiyelerini aldıklarını belirtiyor.

Ayrıca Anadolu Ajansı’nın (AA) paylaştığı bir video da habere eşlik ediyor. Videoda konuşan Bulduk, Gaziantep ve Bursa’da büyük ikramiyeyi kazanan çeyrek bilet sahiplerinin idareye başvurarak paralarını aldıklarını, İstanbul’daki biletin satılmayan bilete çıktığını, İzmir’deki biletin sahibinin ise halen parasını almadığını ifade ediyor.

Bulduk’un ismine Milli Piyango idaresinin organizasyon şemasından ulaşmak da mümkün. Çekilişler sırasında heyette, İkramiye Kontrol ve Çekilişler Dairesi Başkanı, varsa vekaleti, iki şube müdürü ve noter bulunuyor. Bulduk da bu yüzden heyetteydi.

Ayşe Bulduk’un çekiliş heyetinde görev aldığı Milli Piyango’nun resmi internet sitesinden baştan sona izlenebilen 2019 büyük ikramiyesi çekilişinden de fark edilebiliyor.

 

Teyit, Bulduk ile görüşme gerçekleştirebilmek için Genel Müdürlük Özel Kalemi’ne de ulaştı. Özel kalemde görevli kişi Bulduk ile görüşemeyeceğimizi, fakat videodan haberdar olduklarını ifade etti. Görevli, idareye yöneltilen suçlamaların yersiz olduğunu belirtirken tartışılan videoya da değindi ve Bulduk’un videoda çekiliş heyetinde yanındaki kişi ile sadece şakalaştığını, videoda başka da bir şey görülmediğini söyledi.