Büyük operasyonda yeni iddia... 'Bataklık'ta iki vali bir savcı!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun 'Cumhuriyet tarihinin en büyük kara para aklama soruşturması' dediği Bataklık operasyonunda iki vali ile bir savcı için inceleme yürütüldüğü iddia edildi.

Büyük operasyonda yeni iddia... 'Bataklık'ta iki vali bir savcı!

Kamuoyunda "Bataklık Operasyonu" olarak bilinen soruşturma kapsamında 73 zanlı hakkında hazırlanan iddianamede, örgüt yöneticiliğiyle suçlanan sanıklar Nejat Daş ve Çetin Gören için iki ayrı suçtan toplam 1482'şer yıla kadar hapis istenmişti.

7 Mayıs'ta iddianamesi kabul edilen operasyon için İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Cumhuriyet tarihinin en büyük kara para aklama soruşturması” demişti.

İddianamede, 2 sanık örgüt kurucusu ve elebaşı, 5 sanık örgüt yöneticisi, 53 sanık örgüt üyesi, 13 sanık ise örgüte üye olmamakla birlikte yardım etmekle suçlandı.

Soruşturmayla ilgili yeni çarpıcı bir iddia ortaya atıldı.

T24'ten Tolga Şardan'ın haberine göre Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Bataklık adlı soruşturması dosyasında örgüt lideri olarak anılan Çetin Gören’e “silah taşıma ruhsatı” veren dönemin Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım hakkında adli inceleme yapılması talebinde bulundu.

Başsavcılık, İstanbul’da örgüt üyeleriyle bir araya gelen Merkez Valisi Süleyman Karaman ile Savcı Onur Ekinci hakkında da yasal mevzuat gereğince HSK'ya bilgi gönderdi. Gelen bilgiler ve belgeler ışığında adı geçenler hakkında inceleme yapılacağı öne sürüldü.

'Bataklık'ta FETÖ izi