Tarikatları kollamak Çağlar Cilara'ya kaldı

Gazeteci Çağlar Cilara, "Bir insan herhangi bir tarikatın mensubu diyelim, onun devlette çalışmasına sahip olduğu bu inanç engel olmamalı” ifadelerini kullandı. Cilara’nın sözlerine sosyal medyadan tepkiler yağdı.

Tarikatları kollamak Çağlar Cilara'ya kaldı
Tarikatları kollamak Çağlar Cilara'ya kaldı

VERYANSIN TV

Ahmet Hakan, Hürriyet'teki köşesinde tarikatçılara bakışındaki değişime ilişkin kaleme aldığı yazısında eskiden "Ne yani? Adam cemaatçi ya da tarikatçı diye devlet kademelerinde görev alamayacak mı?” diye düşündüğünü belirtmiş, ancak artık bu tehlikeye karşı bir şeyler yapılması gerektiğini ifade etmişti.

‘Stolk’ Youtube kanalında ‘Çağlar Saat’ yayını yapan gazeteci Çağlar Cilara da, Ahmet Hakan’ın yazısı üzerine tarikatçıların kamuda görevlendirilmesi konusunda açıklamalarda bulundu. 

Cilara, “Bir kişi haketmediği halde sırf iktidara yakın bir tarikatın mensubu diye göreve getiriliyorsa ona iş veriliyorsa ona ben karşıyım ama bir insan herhangi bir tarikatın mensubu diyelim, onun devlette çalışmasına bu inancı, sahip olduğu bu inanç engel olmamalı” ifadelerini kullandı. 

“Bir daha aynı şeyleri mi yaşayacağız?” diye soran Cilara, şöyle devam etti: “Bakın bu ayrım çok önemli bir kez daha vurguluyorum. Bir kimse sırf bilmem ne tarikatının mensubu diye haketmediği şekilde eğer bir işe alınıyorsa bu haksızlıktır, adaletsizliktir, benim hakkımdan çalmaktır ama bir kimse bir tarikatın üyesi diye hakettiği halde göreve getirilmiyorsa bu da haksızlıktır bu da adaletsizliktir bu da onun hakkından çalmaktır. Umarım ne demek istediğimi iyi anlamışsınızdır. Hassas konular bunlar fakat bunu inançlara, topluluklara düşmanlık üretecek noktaya getirmemek gerekiyor.”

SOSYAL MEDAYADA TEPKİ YAĞDI

Cilara'nın sözlerine sosyal medyada tepkiler yağdı. İşte o paylaşımlardan bazıları: