Bakan Bilgin’den ‘3600 ek gösterge’ açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, bugün Kabine Toplantısı'nın ardından Erdoğan'ın duyurduğu '3600 ek gösterge' ile ilgili açıklamalarda bulundu. Bakan Bilgin, "Maaşlarda bin 300 ile bin 400 lira arasında değişim oldu" dedi.

featured

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçim öncesi “müjdesini” verdiği ancak yıllardır ötelediği 3600 ek göstergede nihayet adım atıldı. Kamu çalışanları yüksek enflasyon karşısında alım gücünü kaybetse de bu açıklama büyük bir müjde gibi sunuldu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, katıldığı bir canlı yayında 3600 ek gösterge ile ilgili detayları açıkladı. Bakan Bilgin, düzenlemeyle birlikte çalışanların 600 puan aldığını ve maaşlarda bin 300 lira ile bin 400 lira arasında bir değişim meydana geldiğini duyurdu.

“5 milyon 300 bin emekliyi kapsayan bir çalışma yaptık. Dolayısıyla sendikaların ve kimsenin beklemediği bir düzenleme yaptık.” diyen Bilgin, Aralık ayında da çalışanlar için yeni düzenlemeler yapılacağının ve düzenlemeyle birlikte ek göstergelerin etkisinin katlanarak artacağını söyledi.

Bakan Bilgin’in açıklamasından satır başları:
-Türkiye’nin çalışanlarını emekçilerini ilgilendiren her konu bizim ilgi alanımıza giriyor. Bunlardan biri de ek göstergeydi. Cumhurbaşkanımız bugün açıkladı. Daha önce de bildiğiniz gibi asgari ücrette devrim niteliğinde bir artış yapmıştık. Cumhurbaşkanımız bizden kapsamlı bir düzenleme istedi biz bunu yaptık.

-5 milyon 300 bin emekliyi kapsayan bir çalışma yaptık. Dolayısıyla sendikaların ve kimsenin beklemediği bir düzenleme yaptık. İnanıyorum ki Türkiye’nin kamu çalışanları bu gece farklı uyuyacak. Diyecek ki devletim beni düşünüyor.  Bugün kamuda çalışan sıfır ek göstergesi olan çalışanlarımızda 600 ek puan aldılar. Maaşlarda bin 300 lira ile bin 400 lira arasında bir değişim oldu.

TEMMUZ AYINDA KAPSAMLI BİR İYİLEŞTİRME YAPILACAK

-Temmuz ayında kapsamlı bir iyileştirme yapacağımızı söyleyeyim. Çalışanlarımızı enflasyonun tahribatına karşı koruyacak bir düzenleme yapacağız. Biz Aralık ayında da çalışanlarımız için yeni düzenlemeler yapacağız.

-Aralık ayında yapılan düzenlemeyle ek göstergelerin maaşlara etkisi katlanarak artacak. 200 bin lira emekli ikramiyesi alanlar 50 bin lira fazla alacak. Türkiye Cumhuriyeti sosyal devlettir. Devlet adil olanı düzgün olanı yapar. Biz adil olanı düzgün olanı yaptık. Ben halkımızın Türkiye’nin çalışanlarının yapılan düzenlemenin adil olduğu düşünüyor olmasından oldukça mutluyum. Şunun da müjdesini vereyim, bütün kamu çalışanlarımızın ücretlerinin düzenlenmesi çalışmasını da Sayın Cumhurbaşkanımız uzun vadede bize verdi.

-Bundan sonraki ilk açacağımız dosya üzerinde daha önce çalıştık ama detaylandıracağımız dosya sözleşmeli personel meselesidir. Kamuda sözleşmeli personel istihdam ediliyor. Bu konularda kamu ihtiyaç duydukça sözleşmeli personel alınıyor. Biz isteğe bağlı olarak kadro hakkı vereceğiz.

EYT DE ÖNÜMÜZDE

-Tüm sosyal meseleleri görev alanı sayıyoruz. EYT de önümüzde.

Bakan Bilgin’den ‘3600 ek gösterge’ açıklaması

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 1300 ile 1400 arasi dedigi degisim de $70’a denk geliyor. Lutfetti pasam.

Giriş Yap

Veryansın TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!