'Balkondan düştü' cinayetleri... Sadece 1 ayda 5 kadın!

Son dönemlerde çok sayıda kadın, şüpheli bir şekilde ‘camdan düşerek’ hayatını kaybetti. Son olarak Şeyda Yılmaz, 27 Eylül gecesi İstanbul Ataşehir’deki bir rezidansın önünde ölü bulundu. Peki kadınlar gerçekten düşüyor mu yoksa atılıyor mu?

'Balkondan düştü' cinayetleri... Sadece 1 ayda 5 kadın!

Şule Çet, Aysun Yıldırım, Duygu Delen, Esin Güneş, Sezay Koçak Özahi ve son olarak da Şeyda Yılmaz... Hayatlarını kaybettiklerinde ilk önce ya bir rezidanstan ya bir binadan ya da uçurumdan atlayarak intihar ettikleri düşünüldü. Ancak savcılık detaylı araştırma yaptığında ölümlerin tamamında belli şüphelere rastladı. Bazı davalarda sanıklar tutuklu yargılanıyor bazı davalarda ise soruşturma devam ediyor. 2018 yılında rezidansta camdan düştüğü söylenen 23 yaşındaki Şule Çet’in tecavüze uğradığı ve öldürüldüğü ortaya çıkmıştı.

Hürriyet'in haberine göre sadece eylül ayında en az beş kadının şüpheli şekilde balkon ya da pencereden ‘düşerek’ öldüğü kayıtlara geçti.

- Gaziantep’te yaşayan 42 yaşındaki Sezay Koçak Özahi, 3 Eylül 2020’de boşanma aşamasında olduğu Ali Özahi ile tartıştıktan sonra şüpheli bir şekilde balkondan ‘düşerek’ hayatını kaybetti. Soruşturma sürüyor.

- İstanbul Ataşehir’de 46 yaşındaki Şeyda Yılmaz rezidansın camından düşerek yaşamını yitirdi. Yılmaz’ın düştüğü işyerinin sahibi M.A.D. adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Soruşturma sürüyor.

- Gaziantep’te 13 Ağustos günü 17 yaşındaki Duygu Delen, erkek arkadaşı Mehmet Kaplan’ın beş katlı apartmanın dördüncü katındaki evinin penceresinden ‘düşerek’ öldü. Bilirkişi raporu Delen’in baygın haldeyken pencereden atıldığını ortaya koydu. Soruşturma sürüyor.

- İstanbul Sefaköy’de gümrük müşavirliğinde çalışan 26 yaşındaki Aysun Yıldırım, işyerinin üçüncü katından düşerek hayatını kaybetmişti. İntihar olarak kayıtlara geçen dosyada daha sonra Yıldırım’ın tırnağında bir kişinin DNA’sı ortaya çıktı. Soruşturma sürüyor.

- 25 yaşındaki öğretmen Esin Güneş, 24 Ağustos 2010 günü Siirt’in Aydınlar ilçesinde ‘Kale’ olarak bilinen uçurumun altında ölü bulundu. Kapatılan dosya ailesinin 'cinayet’ itirazı üzerine yeniden açılmıştı.

'SIRADAN BİR ŞEYE DÖNÜŞTÜ'

Kadın Dernekleri Konfederasyonu Başkanı Canan Güllü, "balkondan düşen" kadınlarla igili şunları söyledi:

"Eskiden apartman boşluklarında ölü bulunan kadınlar vardı şimdi ise rezidanstan ‘düştü’ denilen kadınlar var. Şule Çet davası ‘düşürülerek’ öldürülen kadınlarla ilgili bir dönüm noktası oldu. Çünkü sivil toplum ve gazeteciler bu davanın üzerinde çok durdu ve gerçekler bir bir ortaya çıktı. Araştırma yapılsa geçmişteki vakalarda birçok intiharın da zorla ittirilme olduğu ortaya çıkabilir. Şule Çet’le birlikte toplumun bu tip vakalara bakış açısı değişti, artık bu olayların gerçekten intihar mı yoksa kadın cinayeti mi olduğu irdelenmeye başlandı. Erkekler intihar süsü vererek bu cinayetlerden kurtulabileceklerini zannediyor. Bu bahane artık cezai indirim almak isteyen failin kravat takıp saçlarını taraması kadar sıradan bir şeye dönüştü. Rakamlar ortada... Artık teknolojik gelişmeler de Adli Tıp’a yardımcı oluyor. Bize göre her düşüşün incelenmesi gerekiyor. Davalara yönelik ısrarlı takip bu süreçleri aydınlığa çıkaracaktır."