Camide karargah kuran generaller emekli edildi

Jandarma Genel Komutanlığı'nda yapılan atama ve terfiler Resmi Gazete'de yayınlandı. 15 Temmuz darbe girişiminde karargahı FETÖ'cülere bırakmamak için sabaha kadar mücadele eden generaller Ahmet Hacıoğlu ve Ali Demir'in emekliye ayrılması dikkat çekti. Demir'le birlikte komutanlar camide karargah kurup buradan FETÖ'cülere yönelik operasyonu yönetmişlerdi. Hacıoğlu'nun FETÖ'cülerle çatışma görüntüleri 15 Temmuz'un sembol kareleri arasına girmişti.

Camide karargah kuran generaller emekli edildi

VERYANSIN TV

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından onaylanan Jandarma Genel Komutanlığı Personeli 2020 Yılı Atama ve Terfileri Resmi Gazete'de yer aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete'de yer alan kararlara göre, 5 albay tuğgeneralliğe, bir tuğgeneral tümgeneralliğe terfi ettirildi, 4 general ve 24 albay emekliliğe sevk edildi. 21 general yeni görevine atandı, 28'i albay olmak üzere 35 il jandarma komutanının görev yerleri değiştirildi.

Emekli edilen generaller arasındaki iki isim dikkat çekti. FETÖ'nün Balyoz kumpasıyla cezaevinden yatan, çıktıktan sonra da görevinin başına dönen generaller Ahmet Hacıoğlu ve Ali Demir, hain 15 Temmuz darbe girişiminde Jandarma Genel Komutanlığını FETÖ'ye teslim etmemek için sabaha kadar mücadele etmişti. O gece direnen 5 komutandan ikisi de geçen yıl emekli edilmişti.

Jandarma komutanlığındaki darbeciler büyük bir mücadelenin ardından böyle teslim alınmıştı.

CAMİDE KARARGAH KURDULAR

Ankara'daki Hisarcıklıoğlu Camii'nde Korgeneral Arif Çetin'le birlikte karargah kuran üç Balyoz mağduru Tuğgeneral Ahmet Hacıoğlu, Tuğgeneral Ali Demir ve Albay Aziz Yılmaz'dı.15 Temmuz darbe girişimi sırasında cuntacı askerlere karşı operasyonu diğer komutanlarla birlikte camiden yönetmişlerdi.

Tuğgeneral Ahmet Hacıoğlu'nun komutanlık önünde silahını çekip darbecilerle çatılmaya girdiği anda çekilen fotoğrafları o dönem gazete manşetlerine taşınmıştı.

Hacıoğlu o anlar için şöyle demişti: “İlahi adalet budur. Bizi cami bombalayacak diye suçlayanlar gördüler ki biz camiden ve imamın evinden bu operasyonu idare ederek, Jandarma Genel Komutanlığı'ndaki hainlerin hunharca planlarını bertaraf ettik. Bu da tarihe not düşülecek bir olaydır. 15 Temmuz gecesi bizi geçmişte cami bombalama konusunda suçlayanlar hiç tereddüt etmeden Hisarcıklıoğlu Camii'ni hedef alıp, bomba attılar. Yani o dönemde kendi planladıklarını, 15 Temmuz gecesi de fiilen uyguladılar.”

Kendisi de 15 Temmuz'da çatışan emekli Kurmay Albay Güven Şağban, emekli edilme kararıyla ilgili "15 Temmuz’da FETÖ’ye ilk darbeyi vuran ve yılmadan mücadeleye devam eden, iki liyakatli general daha emekli edildi. Ahmet Hacıoğlu ve Ali Demir. Madalya verilmesi gerekenler, emekli ediliyor. İyi bir mücadele yöntemi" ifadelerini kullandı.

Emekli Jandarma Albay Mustafa Önsel de iki ismin emekli edilmesiyle ilgili sosyal medya hesabından şu ifadeleri kullandı: "J. Gn. K.lığı'da terfi ve atamalar... Ahmet Hacıoğlu ve Ali Demir. Balyozdan 3 yıl cezaevi. 15 Tem'da FETÖcülere ilk müdahaleyi yapan 5 isimden ikisi. (Diğer ikisi geçen yıl emekli) Emekli edilmişler. Sadece biri kaldı. Onu da seneye ederler artık! Yorum mu? Gerek yok sanırım!"

15 Temmuz gecesinin en sıcak saatlerinde yaşananları emekli Jandarma Kurmay Albay Güven Şağban ve emekli Jandarma Kurmay Albay Aziz Yılmaz, Veryansın Tv'ye şöyle anlatmıştı: