Camilerde yağmur duası okundu

Diyanet İşleri Başkanlığı'nca alınan karar doğrultusunda, son dönemde yaşanan kuraklık nedeniyle bugünkü cuma namazı hutbesinde yurt genelinde 'yağmur duası' yapıldı. Aksaray'da ise cami dışında saf tutan vatandaşlar ise sabah saatlerinde yağan yağmur nedeniyle oluşan ıslak zeminde namazını kılıp, yağmur duasını katıldı.

Camilerde yağmur duası okundu

Türkiye genelinde bu yıl görülen kuraklık nedeniyle Diyanet İşleri Başkanlığı'nın aldığı karar doğrultusunda bütün camilerde cuma namazının ardından cemaat 'yağmur duası' yaptı.

Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan 'Su; Hayat ve Şifa Kaynağımız' başlıklı cuma hutbesi, Türkiye'deki bütün camilerde okundu.

Hutbede, Kuran-ı Kerim'de "Canlı olan her varlık sudan yaratılmıştır" ayetinin bulunduğunu, tüm canlıların suya bağımlı bir ömür sürdürdüğü belirtildi. Suyun yaşam kaynağı, toprağın bereketi olduğu. bedene sağlık ve temizliğin, çevre rahmet ve güzelliğin su ile geldiği ifade edilirken, Hz. Muhammed'in hadislerinde de su israfından kaçınılmazını istediği vurgulandı.

İstanbul Avcılar'daki Merkez Ulu Camii'nde de cuma namazının farzından sonra cemaat toplu olarak yağmur duasına katıldı. 

AYASOFYA'DA DA DUA EDİLDİ

Ayasofya Camii'nde de Cuma namazının ardından yağmur duası edildi. Cemaat toplu olarak, edilen duaya amin dedi.

AKSARAY’DA YAĞMURLU HAVADA ‘YAĞMUR DUASI’

Aksaray’da cami dışında saf tutan cemaat ise sabah saatlerinde yağan yağmur nedeniyle oluşan ıslak zeminde namazını kılıp, yağmur duasını katıldı. 

Yağmur duasına katılan Adil Koç, “Yağmur duası memleketimiz için hayırlı olur. Bundan sonra da memleketimiz bu kuraklıktan kurtulur. Bugün şehrimizde hafif yağmurda yağmaya başladı" dedi.

‘İNŞALLAH BU YIL DAHA ÇOK YAĞMUR YAĞAR’

Ordu'da cuma namazının ardından okunan yağmur duasına katılan Reşit Akif Gürsoy, susuzluk sorunu yaşandığını belirterek, “Bilindiği üzere bu ara su sıkıntısı yaşanıyor. Susuzluk hepimizin malumu. Allah’a dua ederek her şeyi ondan bekliyoruz. Veren de alan da odur. İnşallah bu sene daha fazla yağmur yağar ve önümüzdeki sene su sıkıntısı çekmeyiz” diye konuştu.

Cafer Ateş ise, “Şu anda bizim bölgemizde de yağmur sıkıntısı yaşanıyor. 15-20 gündür yağmur yağmıyor. Bağlarımız, bahçelerimiz kuraksadı. Ben Arpaköy Mahallesi’nde yaşıyorum. Bizim içme sularımız azaldı. Derelerimizde sularımız az akıyor. Yağmurun yağması için dua ettik. Allah kabul etsin” ifadelerinde bulundu.

Diyarbakır Ulu Cami'de okunan yağmur duası da kameralara böyle yansıdı:

'Su: Hayat ve şifa kaynağımız' başlıklı hutbede şu ifadeler yer alıyor:

"Rabbimizin bizlere bahşettiği en kıymetli nimetlerden biri sudur. Kur'an-ı Kerim'in ifadesiyle 'canlı olan her varlık sudan yaratılmıştır' ve suya bağımlı bir ömür sürmektedir. Su, hayatımızın kaynağı, toprağımızın bereketidir. Bedenimize sıhhat ve temizlik, çevremize rahmet ve güzellik su ile gelir. Değerli Müminler, aziz dinimiz İslam, suyu ölçülü kullanmayı ve israf etmemeyi emreder. Nitekim Resûl-i Ekrem (s.a.s), bir sahabinin abdest alırken fazla su kullandığını görünce, 'bu ne israf' diyerek onu ikaz etmiştir. Sahabinin 'abdestte de israf olur mu' sorusu üzerine 'evet, akan bir nehirde (abdest alıyor) olsan bile' diye cevap vermiştir. Peygamberimizin bu uyarısı, suyun ibadet maksadıyla bile olsa asla israf edilmemesi gereken nadide bir nimet olduğunu bize hatırlatmaktadır. Kıymetli Müslümanlar Rabbimiz Kur'an-ı Kerim'de şöyle buyurur: 'Biz gökten uygun bir ölçüde su indirir ve onu yeryüzünde tutarız. Kuşkusuz bizim onu tamamen gidermeye de gücümüz yeter.' Hepimiz biliyoruz ki, su gibi bir hazineye paha biçilemez. Suyumuz toprağın derinliklerine çekilip gitse, onu bize Rabbimizden başka hiç kimse geri getiremez."

Nimetin kıymetini bilerek suyu bilinçli kullanmaya davet edilen hutbenin devamında, "Bugün yeryüzünde bir damla berrak ve tatlı suyun hasretiyle yaşayan milyonlarca insan varken, bize düşen sonsuz şükretmektir: ‘Bizi yediren, suya kandıran, ihtiyaçlarımızı gideren ve bizi barındıran Allah'a hamdolsun.' Şükrümüzün gereği olarak, nimetin kıymetini bilelim, suyu kullanırken bilinçli davranalım. İhtiyacımızdan fazla su tüketerek geleceğimizi tehlikeye atmayalım. Diğer canlıların da hakkını ihlal ederek vebale girmeyelim. Değerli kardeşlerim, bildiğiniz gibi, son zamanların en kurak yılını yaşadığımız bu günlerde ülkemizde suya ve yağmura ihtiyaç duyulmaktadır" sözlerine yer verildi.