Camilerden ‘Çav Bella’ çalındı, inceleme başladı

İzmir'de merkezi sistemle ezan okunan çeşitli camilerin minarelerinden İtalyan partizanların marşı 'Çav Bella' çalındı. İzmir Müftülüğü, ildeki camilerin hoparlörlerinden müzik yayını yapılmasına ilişkin inceleme başlatıldığını ve bu konuda suç duyurusunda bulunulduğunu açıkladı.  

Camilerden ‘Çav Bella’ çalındı, inceleme başladı

İzmir’in Karşıyaka, Konak, Çiğli, Buca gibi birçok ilçesindeki cami hoparlörlerinden “Çav Bella” marşı çalındı.

İzmir Müftülüğü, ildeki bazı camilerin hoparlörlerinden müzik yayını yapılmasına ilişkin inceleme başlatıldığını ve bu konuda suç duyurusunda bulunulduğunu bildirdi.

Açıklamada, iddialarının doğru olduğu belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:

“Bugün saat 17.00 sularında ilimizin çeşitli bölgelerindeki bazı camilerimizin hoparlörlerinden kimliği belirsiz kişilerce merkezi sistemimizin frekansına korsan şekilde müdahil olmak suretiyle bir sabotaj gerçekleştirilmiştir. Konu ile ilgili gerekli suç duyurusunda bulunulmuş ve gerekli inceleme başlatılmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Öte yandan Emniyet de konu hakkında araştırma başlattı.

ÇAV BELLA’NIN HİKAYESİ

“Hoşça kal güzelim” anlamına gelen “Bella Ciao”, 2. Dünya Savaşı’nda, önce İtalya’da faşist Mussolini sonra da Alman işgalcilere karşı mücadele veren İtalyan direnişçiler tarafından eşlerine söylenmiş bir sarkıydı.

Direnişin sembolü haline gelen şarkı, kısa süre sonra tüm İtalyan partizanların şarkısı haline geldi. Savaştan sonra SSCB şarkıyı Kızıl ordu marşı haline getirdi. Bir devrim şarkısı olan Bella Ciao, 23 dilde seslendirildi.