Can Ataklı’ya kötü haber: Donanmaya bir korvet daha katılıyor, hem de kalpaklı!

Can Ataklı’ya kötü haber: Donanmaya bir korvet daha katılıyor, hem de kalpaklı!

MİLGEM’in dördüncü fazı olan TCG Kınalıada korveti 29 Eylül’de Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilecek ve göreve başlayacak. Yeni korvet için seçilen logoda kalpaklı Atatürk ve Mavi Vatan vurgusu dikkat çekiyor. Can Ataklı ise Türk donanması güçlenirken, ‘Hani diyoruz ya donanmamız var peh peh peh! Ulan komutanı yok ki gemilerin’ demişti.

Balyoz kumpasıyla hedef olan ve 2 yıl önce kaybettiğimiz Oramiral Özden Örnek’in büyük emek verdiği MİLGEM projesi kapsamında Türk mühendisleri tarafından üretilen dördüncü savaş gemisi TCG Kınalıada, 29 Eylül’de göreve başlayacak. Yeni korvet için seçilen logoda kalpaklı Atatürk ve Mavi Vatan vurgusu dikkat çekiyor.

Son dönemde Türk donanması, eş zamanlı tatbikat ve harekatlarla “Mavi Vatan” olarak adlandırdığımız kara sularımızda etkinliğini artırdı. Özellikle Doğu Akdeniz ve Kıbrıs’taki haklarımızı korumak için etkili faaliyet gösterdi.

Ancak Türk donanmasının faaliyetlerinden rahatsız olan sadece ABD-İsrail-Yunanistan ve Rum kesimi değil.

Tele 1 program yapımcısı Can Ataklı geçtiğimiz günlerde canlı yayında “Hani Münhasır Ekonomik Bölge var, hani diyoruz ya donanmamız var peh peh peh, gidecek Amerika’yı alıp gelir, öyle kuvvetli! Ulan komutanı yok ki gemilerin, onlar bitmiş, cemaat hepsini kesti biçmiş” ifadelerini kullanmıştı.

Türk Deniz Kuvvetleri’nin 2008 yılında ihtiyacını karşılamak için başlatılan MİLGEM projesinin son milli korveti donanmamızın gücüne güç katacak. 27 Eylül 2011’de denize indirilen ilk milli gemimiz TCG Heybeliada’nın ardından İstanbul Tersane Komutanlığı’nda inşası gerçekleşen korvetlerin sonuncusu TCG Kınalıada oldu. Korvet sınıfındaki TCG Heybeliada, TCG Büyükada ve TCG Burgazada ile dört gemilik korvet filosunun en yenisi TCG Kınalıada’nın ilk kaynağı 18 Haziran 2016’da yapılmıştı.

Milliyet’in aktardığına göre, 3 Temmuz 2017’de denize indirilerek deniz testlerine başlanan korvet, iki yıl boyunca yerli silah sistemleri, savunma teknolojileri ve gelişmiş donanmalarla yarışabilecek yazılımlarla donatıldı. 15 subay, 52 astsubay, 13 uzman erbaş ve 15 erbaştan oluşan 95 kişilik mürettebatının tayinleri gerçekleşen gemi, iki yıl içinde Türkiye denizlerinin tüm hava koşullarında denendi. Platformuna Seahawk helikopter iniş kalkışı yapılan TCG Kınalıada, savaşa hazır olduğunu, en sert deniz koşullarında seyre çıkabileceğini kanıtladı.

Milli savaş sistemi ADVENT, su üstü, su altı ve hava hedeflerini tespit ve imha etmek üzere, gemide bulunan sensör ve silahların bir merkezden en etkili ve hızlı şekilde kullanılması ve savunma tedbirlerinin alınmasını sağlayan son teknoloji bir savaş yönetim sistemi olarak öne çıktı. TCG Kınalıada’dan gerçek mermilerle yapılan atışlar tam isabetle vurulurken hem korvet hem savaş sistemi mükemmelliğini ortaya koydu. ADVENT’in uçak ve helikopter taşıma yeteneğine sahip Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi TCG Anadolu’da da bulunacağı öğrenildi.

20 TON SİLAH

Açık denizde karakol görevi yapabilecek gemi, sualtı ve su üstü harbi için tam donanımlı ve 2 bin 300 ton ağırlığında. 30 deniz mili (55 km) hız yapabilen korvet, ekonomik süratle 3 bin 500 deniz mili (6 bin 500 km) menzile sahip. Destekten yoksun 10 gün denizde kalabilen TCG Kınalıada, yeni nesil GENESİS sensörlerle donatıldı. 100 metre boyunda 15 metre genişliğindeki korvet, 20 ton silah depolayabiliyor. 10 tonluk helikopter platformu olan korvet, su üstü harbi, deniz altı savunma harbi, hava savunma harbi, keşif gözetleme, komuta kontrol, asimetrik savunma harbi görevlerinde kullanılabiliyor. TCG Kınalıada, 27-28 Eylül 1538’te Barbaros Hayrettin Paşa komutasındaki Osmanlı Donanması’nın Akdeniz’i bir Türk gölü yapan Preveze Deniz Zaferi’nin yıldönümünde Donanma’ya katılacak.

Can Ataklı’ya yanıt: Donanmamızın temposu tarihin en üst seviyesinde