İBB Meclisi’nde maskeli olağanüstü toplantı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi, Ekrem İmamoğlu başkanlığında toplantı. CHP ve AKP grupları arasında tartışmalar yaşandı.

İBB Meclisi’nde maskeli olağanüstü toplantı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi, Ekrem İmamoğlu başkanlığında toplantı. CHP ve AKP grupları arasında tartışmalar yaşanıyor… AKP’li üyelerin, meclisin karar almasına engel olduğu belirtildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi, bugün Yenikapı Avrasya Gösteri Merkezi’nde olağanüstü toplantı gerçekleştirdi. Meclis üyeleri toplantıya maske ile katıldı, toplantı salonunda sosyal mesafe kuralına uyuldu.

İçişleri Bakanlığının mart ayında yayımladığı genelge ile koronavirüs salgını önlemleri kapsamında belediye meclis toplantılarının 3 ay ertelenmesine karar verilmişti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), olağanüstü meclis toplantısı talebiyle geçtiğimiz günlerde İstanbul Valiliğine başvuru yaptı. Valiliğin uygun bulduğu toplantı, bugün Yenikapı Avrasya Gösteri Merkezi’nde yapıldı.

Meclis üyeleri toplantıya maske ile katılırken bina girişinde ellerini dezenfekte etmeleri için dezenfektan sıkıldı. Gelenlerin ayakkabılarını dezenfekte etmeleri için de gösteri merkezinin girişine “Koronavirüsten korumak ve yayılmasını önlemek amacıyla ayakkabılarınızı hijyen havuzunda dezenfekte ediniz” uyarısı bırakıldı. Gösteri merkezinin girişindeyse sağlık ekipleri bekletildi. Koronavirüs salgını nedeniyle basın mensuplarına kapalı olarak gerçekleştirilen ve saat 14.00’da başlayacağı duyurulan toplantı, gecikmeli olarak başladı.

İBB’nin de korona virüsü salgınından kaynaklı ekonomik daralmadan olumsuz etkilendiğinin altını çizen İmamoğlu, “Büyükşehir Belediyesi’nin ne denli ciddi kayıplara ulaştığını, siz de buradaki bütün belediyeci arkadaşlar, meclis üyesi arkadaşlar, belediye başkan arkadaşlar da biliyor” dedi. Mecliste grubu bulunan partilerin başkanvekilleri ile yaklaşık 1 ayda 10 istişare toplantısı gerçekleştirdiklerini belirten İmamoğlu, “Sıklıkla bir araya gelerek, ortak akılla, nasıl bir çözüme kavuşuruz şeklinde, gündemin oluşmasından, içeriğine varıncaya kadar sıkı bir diyalogla, belki en az 10’a yakın toplantı yaparak, sürecin bu şekilde olgunlaştırılması memnuniyet vericidir. Burada amacımız, belediyenin bütçesini tamir etmek” diye konuştu.