Canlı yayında Perinçek-Pekin tartışması

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek ile partinin eski Genel Başkan Yardımcısı İsmail Hakkı Pekin canlı yayında birbirlerine sert sözler söylediler.

Canlı yayında Perinçek-Pekin tartışması

CNN Türk'te Başak Şengül'ün sunduğu Akıl Çemberi'nde Karabağ'da gerçekleşen Ermenistan-Azerbaycan çatışması ele alındı.

Programın konuklarından Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, savaşta kesin zafer kazanılmadan masaya oturulmasının yanlış olacağını savundu.

Perinçek ayrıca, Azerbaycan'ın, saldırganlığını sürdüren Ermenistan'ı 'el ense' tabiri manevralarla ölçtükten sonra savunma stratejisini değiştirdiğini ve karşı harekatı başlattığını belirtti.

PEKİN: 3 GÜNDE STRATEJİ DEĞİŞMEZ

Yayına bağlantısı ile katılan Genelkurmay İstihbarat Dairesi Eski Başkanı, Emekli Korgeneral İsmail Hakkı Pekin, Doğu Perinçek'in tespitini yanlış bularak, 3 günde askeri stratejinin değişmeyeceğini, askerliğin mantığına aykırı olduğunu söyledi.

Pekin ayrıca, İlham Aliyev'in yardımcısının, Ermenistan'ı masaya oturtmak için askeri hedefleri ele geçirdiklerini açıkladığını da ekledi.

PERİNÇEK'TEN PEKİN'E: ASKERLİĞİ ÖĞRENMEMİŞSİN

Doğu Perinçek de "Korgeneral olmuşsunuz ama askerliği öğrenmemişsiniz, ben de strateji ustasıyım, kusura bakma." dedi.

Bir dönem Vatan Partisi'nde genel başkan yardımcısı da olan İsmail Hakkı Pekin'in tepkisi şöyle oldu:

"Ayıp oluyor, sizin yaşınız kadar benim askerlik yapmışlığım var. Bırakın yerinizde konuşun lütfen. Methettiğiniz Kurtuluş Savaşı'nda bile değişmemiştir, öyle kolay değildir. Hiç yakıştıramadım."

'SİLAH ARKADAŞLARIN SENİ ÇOK İYİ TANIYOR'

Perinçek bu kez üslubunu değiştirerek, "Ben seni yakından tanıdığım için, hiç öğrenmemişsin. Sizin buradaki konuşmalarınıza bakıyorum da bilmediğinizi görüyorum. Sizin silah arkadaşlarınız da sizi çok iyi tanıyor." dedi.

PEKİN: ASKERLİKLE NE ALAKAN VAR

İsmail Hakkı Pekin'in de tepkisi sert oldu:

"Sen beni yakından tanıyamazsın, benim askerliğimi ölçmek, senin kapasitenin dışındadır. Sen kimsin ya, askerlikle ne alakan var. Yazık, 70 küsür yaşında bir adam, bir korgenerale bunları söylüyor. Hayatınız boyunca dedikodu yapıyorsunuz hocam. Biraz da açık ve net konuşun. Ben burada bir tespit yapıyorum, siz utanmadan askerliğimi sorguluyorsunuz. Önce mikserlik yapıp, arkasından sakinlik yapıyorsun. Bu kadar yalancı olunmaz yazıklar olsun."

 Tartışmada gerilim tırmanınca moderatör Başak Şengül, araya girerek gerilimi yatıştırmaya çalıştı.

VATAN PARTİSİ'NDE ÖNEMLİ GÖREVLERE GETİRİLMİŞTİ

İsmail Hakkı Pekin daha önce Vatan Partisi'nde Genel Başkan Yarımcılığı ve Talat Paşa Komitesi Başkanlığı gibi görevlere getirilmişti.

Son olarak Aydınlık gazetesi ve Ulusal Kanal’ın bağlı olduğu Görev Vakfı Medya Grup Başkanlığı görevini yürüten Pekin, 2016 yılında görevinden istifa etmişti. Pekin istifasının ardından Aydınlık gazetesi ve Ulusal Kanal'da konuk olmaya devam etmişti.