Canlı yayında tansiyon yükseldi... 'Devletin ordusu Katar'a satıldı'

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır’ın 'Devletin ordusu Katar'a satıldı' şeklindeki ifadesi canlı yayında tansiyonun bir anda yükselmesine neden oldu.

Canlı yayında tansiyon yükseldi... 'Devletin ordusu Katar'a satıldı'

VERYANSIN TV

Habertürk TV'de Eren Eğilmez'in sunduğu "Gerçek Fikri Ne" adlı programda CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır ile Yeni Yüzyıl Üniversitesi Rektörü Yaşar Hacısalihoğlu ve OPTİMAR Araştırma Başkanı Hilmi Daşdemir arasında sert tartışma yaşandı.

"Tank Palet Fabrikası" tartışması yapılan programda, CHP'li Başarır, "Öyle bir noktadayız ki, Cumhuriyet tarihinde ilk kez devletin ordusu Katar’a satılmış. Ben değer biçemiyorum, 20 Milyar dolar olduğu söyleniyor, 50 Milyon dolara satılmış. Birileri mandacı oluyor. Tank Palet Fabrikası nedir? Ordudur tabii. Bu ülkenin namusudur. Benim namusumdur" ifadelerini kullandı.

Başarır’ın sözlerine programın diğer konukları tepki gösterdi. CHP’li Başarır ise programın ilerleyen bölümlerinde sözlerinin yanlış anlaşıldığını söyledi.

İşte programdaki o anlar:

CUMHURBAŞKANLIĞI VE AKP'DEN TEPKİ

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın sosyal medyadan konuyla ilgili yaptığı paylaşımda "Geçmişte askeri vesayeti arkalarına alarak iktidar olanlar bugün milletin hizmetinde olan Türk Ordusuna dil uzatıyor. Bu çirkin dili reddediyor ve şiddetle kınıyoruz. Ülkemizin güvenliği, milletimizin huzuru için kahramanca mücadele eden ordumuza desteğimiz tamdır" ifadelerini  kullandı.

Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Kurulu Üyesi Korkmaz Karaca da yaptığı paylaşımda "Türkiye Cumhuriyeti’nin kahraman ordusuna 'Satılmış' ifadesini kullanan bu ahlaksız ne acı ki, bu milletin vekili sıfatını taşıyor. Savcılar derhal harekete geçmeli ve hukuk önünde bu ahlaksızlığın hesabını bu müptezel vermeli" diye yazdı.

Karaca'nın sözlerini alıntılayarak paylaşan AKP Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal "Muhaberat artığı, Esed aşığı bir CHP milletvekilinin katıldığı TV programında kahraman ordumuza karşı kullandığı çirkin ifadeler ne kadar canlarının yandığını gösteriyor.Bu ifadeleri telin ediyorum.Aziz milletimizi temsil etme onuruna layık olmayan bu vekil derhal özür dilemelidir" ifadelerini kullandı.

ÖMER ÇELİK'TEN AÇIKLAMA

AKP Sözcüsü Ömer Çelik de Başarır’ı ‘şiddetle kınadıklarını’ söyledi.

Çelik’in Twitter hesabından yaptığı açıklama şöyle:

“Kahraman Türk Ordusu hakkında ahlak ve seviye yoksunu ifadeler kullanan CHP Milletvekili Ali Mahir Başarır’ı şiddetle kınıyoruz. “Türk Ordusu satılmış” diyen CHP Milletvekili Ali Mahir Başarır şuursuz ve zehirli bir dil kullanıyor.

CHP yöneticileri öğretmenlerimizden askerlerimize kadar tüm değerlerimizi saygısız bir dille hedef alıyor. Bu zihniyete karşı en güçlü cevabı vereceğimizden kimsenin kuşkusu olmasın. Kahraman Türk Ordusuna dışardan ve içerden yöneltilen her türlü saygısızlığı mahkum ediyoruz.

Kahraman Ordumuz bağımsızlığımızın ve egemenliğimizin korunması için milletimizin emrindedir. Gücü ve kabiliyetleri ile tüm dünyanın takdir ettiği bir ordudur. Milletimiz için eşsiz bir değerdir. Siyasi provakasyonların ordumuzu hedef almasına müsaade etmeyeceğiz.

Suriye’de, Libya’da ve Doğu Akdeniz’de güvenliğimiz ve haklarımız için kahramanca mücadele eden ordumuzla ilgili kullanılan bu saygısız ve düşmanca dile geçit vermeyiz. Kardeş Azerbaycan’ın yanında olan askerlerimizin onurlu ve kahraman mücadelesi tarihi bir değere sahiptir.”

MSB'den 'Ordu Katar'a satıldı' ifadesine tepki