Canlı yayında ‘Türkiye’deki Suriyelilerin doğum oranı’ tartışması

Türkiye'deki Suriyelilerin doğum oranlarının hem Türklere hem de Suriye'de yaşayan Suriyelilere göre yüksekliğine dikkat çeken Sinan Oğan, 'nüfus mühendisliği' yapılıyor dedi.

Canlı yayında ‘Türkiye’deki Suriyelilerin doğum oranı’ tartışması

VERYANSIN TV

Habertürk’te yayınlanan Türkiye’nin Nabzı programında Türkiye’nin düzensiz göçmenlere sınır kapılarını açması değerlendirildi. İçişleri Bakanlığı’nın verdiği rakamları değerlendiren İsmail Saymaz, göç etmek isteyenlerin çok az bir kısmının Suriyeli olduğunu, Afgan, İranlı ve Iraklıların daha yoğun olduğunu söyledi.

Programın bir diğer konuğu eski MHP milletvekili Sinan Oğan ise Türkiye’deki mülteciler arasında ayrımcılık yapıldığını ve Suriyelilerin imtiyazlı konumu nedeniyle Türkiye’den gitmediklerini söyledi. Suriyelilerin doğum oranına da dikkat çeken Oğan, şunları söyledi:

“Ayrım yapmak doğru değil. Doğum rakamlarıyla farkı göreceksiniz. Türkiye’deki doğum oranı 2 küsürlerde, 2.3. Suriye’deki kadınların doğum oranı da buna yakın 2.9 civarı. Türkiye’deki bir Suriyelinin doğum oranı 5.3. Bu dünyada çok rastlanır bir hız değil. Bir göç mühendisliği yapılıyor. İkinci bir husus var. İsrail bayrağında iki çizgi var. Nil nehri ve Fırat nehri arasında ‘vadedilmiş topraklar’ diyorlar. Eğer siz o bölgeyi boşaltırsanız o bölgeye PKKistan ve sonra büyük İsrail kuracaklar. Eğer büyük İsrail’e hizmet etmek istemiyorsanız Suriyelilerin evine dönüşünü isteyin.”