‘Çarklar dönüyor’ diyen Nebati’den ‘dar gelirliler hariç’ itirafı

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, AKP'nin Kızılcahamam Kampı'nda yaptığı sunumda itiraflarda bulundu. Nebati, "Enflasyonu düşürmek için sert tedbirler almak yerine büyümeyi tercih ettik. Dar gelirliler hariç üretici firmalar, ihracatçılar kâr ediyorlar. Çarklar dönüyor" dedi.

featured

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, AKP’nin Kızılcahamam Kampı’nda sunum yaptı. Nebati, dikkat çeken itiraflarda bulundu. “Enflasyonu düşürmek için sert tedbirler almak yerine büyümeyi tercih ettik” diyen Nebati, “Dar gelirliler hariç üretici firmalar, ihracatçılar kâr ediyorlar. Çarklar dönüyor” ifadelerini kullandı.

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, bugünkü köşe yazısında, Bakan Nebati’nin AKP’nin hafta sonu düzenlenen kampındaki sunumda açıkladıklarını kaleme aldı.

‘BU SİSTEMDEN DAR GELİRLİLER HARİÇ ÜRETİCİ FİRMALAR, İHRACATÇILAR KÂR EDİYORLAR’

Selvi’nin yazısının ilgili bölümü şöyle:

“Yaklaşan seçimlerin de etkisiyle iktidar, enflasyonla mücadelede sert önlemler almak yerine halkın gelirini arttırıcı tedbirlere öncelik veriyor. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati de sunumunda “Dövizi düşürmek için yüksek faiz artışı yapabilirdik. Ama o zaman üretim bundan olumsuz etkilenirdi. Biz bir yol ayrımına gittik. Enflasyonla birlikte büyümeyi tercih ettik. Yoksa enflasyonu düşürmek için çok sert tedbirler alabilirdik. Yüksek faiz artışı yapardık. O zaman üretim dururdu. Kur korumalı TL’ye geçerek bir yandan doları frenledik. Diğer yandan üretimi ve büyümeyi tercih ettik. Bu sistemden dar gelirliler hariç üretici firmalar, ihracatçılar kâr ediyorlar. Çarklar dönüyor. Büyümeyi tercih ettiğimiz için büyüme rakamları iyi geliyor, büyüme istihdama da olumlu olarak yansıyor. Ama biz dar gelirli vatandaşlarımıza yönelik gelirlerini arttırıcı düzenlemeler yapıyoruz. Böylece onları enflasyonun karşısında korumaya çalışıyoruz” diyor.

‘FAİZ ARTIRIMI YA DA İNDİRİMİ DÜŞÜNÜLMÜYOR’

Toplantıda kısa vadede faiz artırımı ya da indirimi düşünülmediğini belirten Nebati, 2022 sonu için yüzde 48-49, 2023 sonu içinse yüzde 19,9’luk enflasyon tahminini paylaştı.”

thumbnail
İlişkili Haber

İtirafı gündem olmuştu… Nebati’den ‘dar gelirliler’ açıklaması

‘Çarklar dönüyor’ diyen Nebati’den ‘dar gelirliler hariç’ itirafı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

2 Yorum

  1. 8 ay önce

    Özel sektör patronundan bakan yapınca bu tür demeçler doğal. Altılı masada da bu konuda farklı bir ışık görülmedi henüz. Ülkede sanayici ve patronlar dışında birilerinin yaşadığının da farkında olan yöneticilere ihtiyaç var.

  2. 8 ay önce

    Öyle tabi.ureten kişi neye zam geliyorsa o zammı ürettiği mala bir şekilde yansıtıyor.kârını aynı oranda tutmayı bir şekilde başarabiliyor.olan sabit gelirliye oluyor.madem ülke %7 büyüdü.bu büyümeden gerekli payı sabit gelirliye yansıtacaklar.bu is bu kadar basit.

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!