Çarpıcı araştırma: Asıl ‘Kandil’ Avrupa’da!

Terör örgütü PKK'nın Avrupa'daki yapılanmasına ilişkin çarpıcı bir rapor hazırlandı.

Çarpıcı araştırma: Asıl ‘Kandil’ Avrupa’da!

AKP İnsan Hakları Başkanı Leyla Şahin Usta tarafından hazırlanan “Avrupa Ülkelerinin PKK’ya Desteği” raporu, terör örgütü PKK’yı Avrupa’nın beslediğini gözler önüne serdi.

İşte o çarpıcı tespitler:

HARAÇ ve CİNAYET

“PKK, Avrupa’da cinayet, haraç, fuhuş, silah, uyuşturucu ve insan kaçakçılığı, insan kaçırma, rehin alma, terör propagandası, kara para aklama ve terör kampanyası için militan devşirme gibi çok sayıda faaliyette bulunuyor. Örgüt yıllarca STK, dernek, vakıf, enstitü, medya oluşumları, eğitim ve benzer tesislerle güçlü bir şekilde örgütlendi. PKK, Avrupa’daki yapılarına yasal görünüm vermek için de ‘demokratik Kürt toplum merkezleri’ ve ‘halk meclisleri’ gibi isimler kullandı.”

ÖCALAN KÜTÜPHANESİ OTOBÜSÜ

“İfade özgürlüğü adıyla PKK sempatizanları Avrupa’da Türkiye aleyhine mitingler düzenliyor. PKK elebaşı Öcalan’a özgürlük talebiyle birçok Avrupa şehrinde dolaştırılan ‘Öcalan Kütüphanesi Otobüsü’ de Avrupa kamuoyunda sempati uyandırmak ve militan devşirmek için kullanılıyor.” 

“PKK Avrupa’da başta Almanya olmak üzere Fransa, İngiltere, İsviçre, Avusturya, Hollanda, Belçika, İsveç, Norveç, Danimarka’da ekonomik faaliyetlerini yürütüyor.”

UYUŞTURUCU GELİRİ DUDAK UÇUKLATICI

“PKK sadece uyuşturucu kaçakçılığından yılda 1,5 milyar dolar gelir elde ediyor. PKK’nın Avrupa’daki uyuşturucu geliri yıllık 500 milyon, Avrupa genelinde ise illegal geliri 10 milyon dolar.”

30 MİLYON HARAÇ

“PKK, terör eylemlerini finanse etmek için binlerce Kürt üzerinde baskı kuruyor. Örgütün organize suç faaliyeti gelirleri dışında bağış adıyla topladığı yıllık haraç 30 milyon dolardan fazla. Haraç vermeyi kabul etmeyen kişiler ise tehdide, şiddete maruz kalıyor.” 

Akşam gazetesinden Osman Nuri Cerit‘in haberine göre Avrupa’da 2000’li yıllara kadar PKK’nın doğrudan dahil olduğu eylem sayısı 174’e ulaştı. Örgüt, Avrupa çapında yalnızca Türk kökenli değil pek çok Kürt kökenli şahıs ve kuruma da baskı uyguladı. Avrupa’da Türklere yönelik 2017-2018 arasında 71 saldırı yapıldı. Barış Pınarı Harekatı’nın başladığı 9 Ekim’den bu yana Avrupa’da 700’e yakın eylem gerçekleştirildi. Avrupa ülkeleri hiçbirine sesini çıkarmadı. Bunlardan 79’u doğrudan bayrağımıza, misyonlarımıza, camilerimize, derneklerimize veya vatandaşlarımıza yönelikti. Saldırılarda 36 insanımız yaralandı. Pek çok bina, araç, işyeri zarar gördü.

YAYIN ORGANLARI 62 ADET

“Örgütün, Avrupa’da kayıtlara geçen 607 kuruluşu, 62 basın-yayın organı var. İzinli bu kuruluşlar sayesinde PKK rahatça terör propagandası yapıyor. İşte o yayın organlarının ülkelere göre dağılımı: Almanya-10, Avusturya-6, Belçika-11, Danimarka-5, Fransa-3, Güney Kıbrıs-Hollanda-1, İngiltere-8, İsveç-Norveç-4, İsviçre- 6, Yunanistan-8.”

2014’te PKK’ya katılıan: Almanya-250, Avusturya-12, Belçika-11, Çekya-2, Danimarka-20, Fransa-3, Portekiz-2, Hollanda-5, İngiltere-30, İtalya-2, İspanya-2, İsveç-50, İsviçre-150, Norveç-13, Yunanistan-6.

2018’de PKK’ya katılan: Almanya-370. Bunlardan 250’si savaş bölgesine diye gitti; 21’i öldü, 130’u geri döndü.