Çarpıcı iddia: Havelsan’ın hassas bilgileri sızdı!

Türk Savunma Sanayinin siber güvenliğini emanet ettiği Havelsan’ın gizli bilgilerinin sızdırıldığı iddia edildi.

Çarpıcı iddia: Havelsan’ın hassas bilgileri sızdı!
Çarpıcı iddia: Havelsan’ın hassas bilgileri sızdı!

VERYANSIN TV

ABD merkezli cybleinc.com adlı siber güvenlik üzerine haber yapan sitede, Spectre123 isimli bir kullanıcı tarafından NATO’ya ve Türkiye’den Havelsan’a ait gönderilerin paylaşıldığını duyurdu. Paylaşımların hassas bilgiler içerdiği belirtilirken, olayın siber saldırı mı yoksa içeriden bir sızdırma mı olduğu ise henüz belli değil. Veryansın Tv’nin ulaştığı uzmanlara göre bu bilgi doğruysa bu Türkiye için kabul edilemez bir şey ve skandal.

NELER SIZDI?

Havelsan’dan sızdırıldığı iddia edilen belgeler arasında çok sayıda çalışma beyanı dosyaları, sözleşmeler, parça alım için hazırlanmış teklifler, 3 boyutlu tasarımlar, özgeçmişler, hammadde bilgilerini içeren excel sayfaları ve mali tabloların olduğu görülüyor.

Siteye göre, bu bilgiler bilgisayar korsanlığı yani “hactivizm” şeklinde ele geçirilmiş olabilir. Sitede yer alan haberde şöyle deniyor:

“Sızıntının mesaj gövdesine bakarsak, siber saldırı hacktivizmi gösteriyor, ancak geçen yıl 23 Mayıs 2019 civarında İngiltere, NATO müttefiklerini Rusya’nın hackleme faaliyetleri konusunda uyarmıştı. Ayrıca, Eylül 2020’de, Rus bilgisayar korsanlarının NATO üyesi ülkelerdeki devlet kurumlarını ve NATO ile işbirliği yapan ülkeleri hedef aldığı bildirildi.  Ancak bu olaylar gerçekten bilgisayar korsanlığı mı yoksa siber casusluk mu belli değil.”

UZMANLAR: SAVUNMA SANAYİ HAVELSAN’A EMANET

Veryansın Tv, eski bir Havelsan yetkilisi olan siber saldırılar uzmanına ulaştı. Uzman, “Savunma Sanayinin siber güvenliğinin emanet edildiği Havelsan kendi verilerine sahip çıkamazken, hizmet verdiği ve gizli gizlilik dereceli veri barındıran paydaşların bilgisini korumasını nasıl beklersiniz?” ifadesini kullandı.

UZMANLAR: LİYAKATSIZ ALIMLAR VE TARİKATLAR ZARAR VERİYOR

Veryansın Tv’ye konuşan eski Havelsan yetkilisi şunları söyledi: “FETÖ’nün bizzat ele geçirdiği ve yabancı istihbarat örgütlerine sunduğu gizli bilgilerin ulusal güvenliğe verdiği zarar ortada. İş bilmez liyakat yoksunu tarikat ve parti referansı ile savunma sanayine yerleştirilen personelin iş bilmezliği ise FETÖ’nün verdiği zarar kadar zarar vermekte. Savunma sanayi şirketlerinde istihdam edilen profil ülkeyi uçuruma sürükleyen bu kadronun bir türevi olarak ulusal savunmamızı sekteye uğratacak boyuta ulaşmış durumda. Liyakat sahibi vatansever mühendisler AKP’li ya da herhangi bir tarikata üye olmadıkları için sektörden çoktan uzaklaştırıldılar. Kalan az sayıda idealist çalışan ise pasifize edilmiş durumda. Havelsan’da yaşanan bu skandal, gelinen durumu net olarak gösteren bir hadise. Gerekli soruşturmanın tamamlanması ve olayın üzerine gidilmesi beklentisi zayıf.”

‘İÇERİDEN SIZDIRMA YAPILMIŞ OLABİLİR’

Konuyu haberleştiren bir başka site olan turk-internet’ten Füsun S. Nebil ise iddiaları Havelsan’a sorduğunu ve yanıt beklediğini yazdı.

Haberde Havelsan’ı yakından tanıyan kişilerin şu sözleri paylaştığı belirtildi:

“En iyi güvenlik takım liderleri ve teknik kadro ayrıldı. Ayrıca yönetimler değiştikçe, liyakata bakmadan insanların değiştirildiği de görülüyor. Yani bu sızıntı çok şaşırtıcı olmayabilir. Siber korsanlıktan çok, içeriden sızdırma yapılmış olabilir.”

HAVELSAN’A YÖNELTİLEN SORULAR

Site Havelsan’a şu soruları yöneltti:

1) Sızan belgeler NATO ile ortak belgeler mi? NATO tarafından kullanılan sistemlere ait belgeler mi?

2)  Bu belgelerin içeriğinde ne tür bilgiler var?

3) İlgili araştırma firması ve bu haberin yer aldığı diğer yayınlar, belgelerin siber korsanlar tarafından mı, yoksa içeriden mi sızdırıldığının belli olmadığını yazıyor? Bu konuda bir yorumunuz var mıdır?

4) Spectre123 kimliği hakkında yorumunuz var mıdır?

5) Önceki yıllarda FETÖ nedeniyle gözaltına alınan elemanlarınız ya da 2019 yılında ByLock nedeniyle gözaltına alınan 19 mühendisiniz vardı. Bu sızdırma hala bu tür kişiler olduğu anlamına gelebilir mi?

6)Siber güvenlik alanında yatırımları ve çalışmaları ile bildiğimiz Havelsan’dan siber güvenlik alanındaki birçok uzmanın ayrıldığı biliniyor. Havelsan Siber güvenlik alanındaki iddiasını kaybediyor mu?

7) Hevalsan tarafından geliştirilen “Gözcü”, “Kalkan” ve “Bariyer”in son durumu nedir? Bunların dışında geliştirilen yeni siber güvenlik ürün veya hizmetiniz var mı?

8) Havelsan siber güvenlik merkezinden hizmet alan firma ya da kurum var mı?