‘Çarşı karışmak üzere’… Erdoğan’ın danışmanı hangi gazetecileri ihbar etti?

Erdoğan'ın eski basın danışmanı Kemal Öztürk'ün 'Manşetleri bana gönderiyorlardı, uygun mu diye' sözleri, tartışılmaya devam ediyor. AKP'li Star yazarı Ersoy Dede, 'Kemal Bey’in, içinde kendini de ihbar ederek, işaret ettiği isimler kim?' diye sorup okları Davutoğlu'nun kalemlerine çevirdi.

‘Çarşı karışmak üzere’… Erdoğan’ın danışmanı hangi gazetecileri ihbar etti?

Bir dönem Tayyip Erdoğan’ın basın danışmanlığını ve Anadolu Ajansı’nın genel müdürlüğünü yapan Gazeteci Kemal Öztürk, görev dönemindeki bilinmeyenleri anlatmıştı. Öztürk, “Bugün çok bağımsız ve çok özgür gazetecilik yaptığını söyleyen arkadaşlarımız, o zamanlar gazete yönetiyorlardı. Ve ben istemeden, ertesi günün gazete manşetlerini bana gönderiyorlardı. “Uygun mudur” diye soruyordu ve öyle yayınlıyordu” dedi.

Söz konusu gazetecilerin bugün aktif ve muhalif olduğunu söyleyen Öztürk, isimleri ifşa etmeyeceğini belirterek “Meydan okuyanlar, çok yüksek perdeden etik mesajlar verenlerin şeceresini iyi biliyorum” diye konuştu.

Öztürk’ün açıklamaları üzerine “Kim bu gazeteciler?” sorusu gündeme geldi.

Tartışma AKP basınında da devam ediyor.

Star yazarı Ersoy Dede, “Eğer Sayın Kemal Öztürk’ün kastettiği bugünkü Davutoğlu medyasıysa, çarşı karışmak üzere demektir, söylemedi demeyin” ifadelerini kullandı.

Dede’nin yazısının satır başları şöyle:

“Başkan Erdoğan’a, başbakanlığı döneminde bir süre basın danışmanlığı yapan Kemal Öztürk’ten garip bir çıkış geldi,“Bugün bağımsız ve özgür gazetecilik yaptığını söyleyen arkadaşlarımız, gazete manşetlerini bana gönderiyordu, ‘Uygun mudur’ diye soruyordu ve öyle yayınlıyordu” dedi. Bazı gazeteler açık açık, “Biz hiçbir dönemde kimseye manşet onaylatmadık’ derken bazı gazete yöneticileri de “açıkla o isimleri” diyerek bu denklemde olmadıklarını duyurmaya gayret ettiler. Bugünkü hükümete yakın pek çok gazetenin yöneticisi de göreve, Kemal Öztürk başbakanlıktan ayrıldıktan sonra başladı zaten. O halde Kemal Bey’in, içinde kendini de ihbar ederek, işaret ettiği isimler kim? Eğer Sayın Kemal Öztürk’ün kastettiği bugünkü Davutoğlu medyasıysa, çarşı karışmak üzere demektir, söylemedi demeyin…”

Erdoğan’ın eski danışmanı: Ertesi günün gazete manşetlerini bana gönderip ‘Uygun mudur’ diye soruyorlardı