Metin Gürcan'ın tutuklanmasına Deva Partisi'nden ilk açıklama

Deva Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, Metin Gürcan'ın 'askeri casusluk' tutuklanmasına ilişkin kararın 'anayasal devlet iddiasından büyük bir kopuş' anlamına geldiğini öne sürdü. Gürcan'ın yabancı devlet görevlilerine askeri bilgiler sızdırdığı belirtilmişti.

Metin Gürcan'ın tutuklanmasına Deva Partisi'nden ilk açıklama

Siyasi ve askeri casusluk suçundan tutuklanan DEVA Partisi kurucu üyesi Metin Gürcan'ın iki ülkenin elçilik çalışanlarına binlerce dolar karşılığında gizli askeri/siyasi bilgiler verdiği, raporlar hazırladığı iddia edildi.

Ankara Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin bir yıldır Gürcan’ı teknik ve fiziki takipte olduğu belirtilmişti.

Deva Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, Metin Gürcan'ın “ askeri casusluk” nedeniyle tutuklanmasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

"Ankara 6. Sulh Ceza Hakimliği'nin Metin Gürcan ile ilgili tutuklama kararı hukuki gerekçelerden yoksundur" iddiasında bulunan Yeneroğlu, "Casusluk suçunun özü olan "gizli bilgi temini" ile ilgili en ufak bir saptama olmadığı için Metin Bey olmayan gizli bilginin paylaşımından tutuklanıyor" ifadesini kullandı.

Yeneroğlu, sözlerine şöyle devam etti:

"Mahkeme kararı tam bir hukuk garabeti. Bir hakimin tutuklama kararı verirken sözde ‘kuvvetli suç şüphesini’ tespit ettiği suçun tanımından ve unsurlarından bihaber olması herhalde hukuk tarihinde okutulacak dersler arasına girebilecek niteliktedir.

Bir kişinin casusluk suçundan sorumlu tutulabilmesi için Türkiye'nin aleyhine ve yabancı bir devletin lehine gizli bilgileri, siyasal veya askerî casusluk maksadıyla temin etmiş olması lazım. Dosyada gizli bilgi temini ile ilgili bir saptama yok zaten...

Ülkemizde pek çok kişi bu ve bunun gibi soruşturmalarla gerekçesiz olarak tutuklanıyor ve yargılanıyor çünkü insan hayati değersiz kabul ediliyor. Adalet dağıtması beklenen mahkemelerin hukuk bilincinden bu kadar yoksun olması anayasal devlet iddiasından da büyük bir kopuştur."