Çavuşoğlu: ABD ve Katar'la birlikte çalışıyoruz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: Kabil Havaalanının işletilmesi konusunda Katar ve ABD ile birlikte çalışıyoruz. Bakan, 'Suriye yönetimiyle görüşme olacak mı?' sorusuna 'Bizim düzeyimizde bir görüşme söz konusu değil. Tanımadığımız bir yönetim. Ama istihbarat örgütleri her zaman görüşür' dedi.

Çavuşoğlu: ABD ve Katar'la birlikte çalışıyoruz

Mevlüt Çavuşoğlu, NTV yayınında açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, "Biz Afganistan’a çok yatırım yaptık, eğitimine yatırım yaptık. Kadınlara çocuklara yatırım yaptık. Sonuçta bizim Afganistan gibi bir ülkeden tamamen çıkmamız yanlış bir karar olur. Birçok ülke büyükelçiliğini geri çekerken, biz de ayrılsaydık doğru olmazdı" açıklamasını yaptı.

"Türkiye Taliban'ı tanıyacak mı?" sorusuna "Türkiye Taliban’ı tanıma noktasında konusunda şartlara gelişmelere göre hareket edecek" yanıtını verdi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Kabil Havaalanının işletilmesi konusunda Katar ve ABD ile birlikte çalışıyoruz” dedi.

MISIR'LA GÖRÜŞME

Mısır ile ikinci tur görüşmeler hakkında da Çavuşoğlu, “Daha önce heyetimiz gitmişti, şimdi onlardan bir heyet ülkemize geldiler. Bakanlıkta arkadaşlarımız görüşüyor. Birlikte görüşmeler sonrası karar verirsek karşılıklı olarak büyükelçi atama konusunda gerekli adımları atarız. Hangi konularda adım atacağımız konusunda hem fikir olarsak adımlar atılır” ifadelerini kullandı. 

ABD'nin Suriye'den çekilmesi söz konusu olur mu?

“ABD Suriye'ye davet edildi mi? Suriye'ye sınırı var mı? Biz Suriye'nin toprak bütünlüğünü gözetiyoruz. ABD'nin Suriye'nin kuzeyindeki politikaları tam tersi. PKK konusunda Suriye rejimiyle görüşlerimiz örtüşüyor.”

Hakan Fidan, Suriye istihbarat başkanıyla görüşüyor mu?

“Bizim düzeyimizde bir görüşme söz konusu değil. Tanımadımız bir yönetim. Ama istihbarat örgütleri her dönem görüşebilir.”

Devam edecek...