Çavuşoğlu da katılmıştı... 'Kırım' zirvesine Rusya'dan sert tepki

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, dün ilki gerçekleştirilen Kırım Patformu zirvesini 'Rusofobik eylem' olarak niteledi.

Çavuşoğlu da katılmıştı... 'Kırım' zirvesine Rusya'dan sert tepki

Budapeşte'de Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto ile görüşen Sergey Lavrov, ortak basın toplantısında Kiev'in Kırım Platformu girişimine tepki gösterdi.

'NEO-NAZİ TEZAHÜRLERİNİN...'

Sputnik'in aktardığına göre zirvenin bir 'propaganda girişimi' olduğunu vurgulayan Lavrov, "Elbette bu, yapay olarak oluşturulmuş Rusofobik bir eylem. Günümüzde Ukrayna'da varlık gösteren ultra radikal neo-Nazi tezahürlerinin ekmeğine yağ sürmek için bu eğilimleri yapay olarak sürdürmeye çalışacaklar" dedi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Kiev’de gerçekleştirilen Kırım Platformu zirvesi ile ilgili olarak Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’e ‘başka ülkelerin yerleşim yerleri’ hakkında etkinlik düzenleyerek kendini rezil etmemesi tavsiyesinde bulunmuştu.

Kırım Platformu zirvesi dün Kiev’de Ukrayna’nın girişimiyle gerçekleştirildi. Zirvede Kırım’ın ‘geri alınması’ konusu ele alındı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun da yer aldığı zirvede 40’tan fazla ülkeden katılım oldu.