Çavuşoğlu: Rusya’nın Hafter’i ikna etmesini bekliyoruz

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, 'Rusya da Hafter'i ateşkes konusunda ikna edecekti. Biz aynı gün bunu sağladık. Ancak Hafter'den aksi yönde açıklamalar geldi. Biz Rusya'dan Hafter'i ikna etmesini bekliyoruz' dedi.

Çavuşoğlu: Rusya’nın Hafter’i ikna etmesini bekliyoruz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Libya’ya yönelik ateşkes çağrısı ve Rusya işle varılan mutabakata ilişkin açıklamalarda bulundu.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Libya’da ateşkes çağrısıyla ilgili, “Rus dostlarımızdan beklentimiz; iki devlet başkanının mutabık kaldığı gibi Hafter’i bu konuda ikna etmeleridir” dedi. Çavuşoğlu, “Umarım Rusya, Hafter’i ikna eder ve en kısa zamanda Libya’da barış, yolunda bir adımı atmış oluruz” ifadelerini kullandı.

Bakan Çavuşoğlu, “İş siyasi çözüme geldikten sonra herkesin işin içinde olması konusunda sıkıntımız yok,buna Hafter de dahil ama önce ateşkese riayet edecek” diye konuştu.

Rusya ile varılan İblib’de ateşkes konusunda da Çavuşoğlu, “Bu gece ilan edilecek İdlib’deki ateşkes inşallah kalıcı olur” dedi.

Çavuşoğlu şöyle konuştu:

“Biz Türkiye olarak Sarrac hükümetini, Rusya da Hafter’i ateşkes konusunda ikna edecekti. Biz aynı gün bunu sağladık. Ancak Hafter’den aksi yönde açıklamalar geldi. Biz Rusya’dan Hafter’i ikna etmesini bekliyoruz. Bazı komşu ülkeler de bunu bozmaya çalışıyor. Kimi AB ülkeleri de öyle. Libya’yı bombalayıp, Kaddafi’yi indiren Fransa, şimdi de aynı tavırları sergiliyor. Burada Rusya bir aktördür. Bizim burada Hafter’i de yok saymamız söz konusu değil. Ancak resmi bir aktör değil. Hafter’in öncelikle ateşkesi kabul edecek. Berlin sürecinde de olabilir.”

Devamı gelecek…