Çavuşoğlu: Türk devletlerini tehdit ettiler

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa Birliği'nin (AB), ABD'nin Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin (GKRY) KKTC'nin TDT'ye gözlemci üye olmasına ilişkin verdiği tepkilere de değinerek, "Türk devletlerini tehdit ettiler, baskı yaptılar ama Türk dünyasının artık bu tür tehdit ve baskılara boyun eğmeyeceğini görmüş oldular." diye konuştu.

featured

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Bilkent Üniversitesi’nde düzenlenen “Girişimci ve İnsani Türk Dış Politikası” konulu konferansın açılışında yaptığı konuşmada, gençlerle bir araya gelmenin ilham verici olduğunu söyledi.

Gelecek yıl Cumhuriyet’in 100, hariciye teşkilatının ise 500’üncü yılının kutlanacağını hatırlatan Çavuşoğlu, “Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılını tüm dünyada bir ‘Türkiye Yüzyılı’ yapma hedefimiz var. Gazi Mustafa Kemal Atatürk Cumhuriyetimizi kurduktan sonra ‘Yurtta sulh, cihanda sulh’ demiş Bu ilke doğrultusunda, Cumhuriyet’in ikinci yüzyılını tüm dünyada barışın yüzyılı yapmaya çalışıyoruz.” diye konuştu.

‘BELİRSİZLİK ÇAĞI’

Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

“Kriz-sistem döngüsü tarihsel bir gerçek. Modern uluslararası sistem kurulduğundan beri krizler yerini düzene bırakıyor, sonra yeniden kriz dönemi geliyor. Bu süreçte dikkat çeken bir gerçek var. Krizden sonra kurulan sistem ömrü gitgide kısalıyor. Mesela 1648’de Westphalia’da kurulan sistem Napolyon Savaşları’na kadar yaklaşık 1,5 asır sürdü. 1814’te Viyana Kongresi’nde kurulan sistem 1. Dünya Savaşı’na kadar yaklaşık 1 asır sürdü. 1945’te 2. Dünya Savaşı sonrasında kurulan sistem 1989’da Soğuk Savaş’ın bitimine kadar yarım asır sürdü.1989’da kurulan sistem nasıl? Ortaya çıkan tek kutuplu sistem ise hızlı bir şekilde çok kutupluluğa evrildi, halen de sistem kimliğini arıyor. Yani kurulmuş bir sistem yok. Biz buna belirsizlikler çağı diyoruz.”

‘DÜNYANIN EKONOMİK AĞIRLIK MERKEZİ HER YIL 140 KİLOMETRE HIZLA BATIDAN DOĞUYA KAYIYOR’

Çavuşoğlu, dünyada yaşanan gelişmelerin ve değişimlerin diplomasiye de yansıdığını ifade ederek, Batı’nın ekonomik ve hegemon gücünü yitirdiğini, Batı merkezli okumaya alternatiflerin ortaya çıktığını anlattı.

“Dünyanın ekonomik ağırlık merkezi her yıl 140 kilometre hızla batıdan doğuya kayıyor, yani Asya’ya kayıyor.” diyen Çavuşoğlu, Brezilya, Hindistan, Güney Afrika ve Türkiye gibi bölgesel aktörlerin küresel aktörler olmaya başladığını söyledi.

‘ON YILLAR SÜREBİLECEK SAVAŞ RİSKİ VAR’

Çavuşoğlu, Ukrayna savaşına değinerek, “Mart ayına göre yeni şartlarda yeni gerçekler var, daha karmaşık hale geldi. O kadar kolay değil ama umudu kaybetmemek lazım. Öyle ya da böyle bu savaş masada bitecek. Sahada askeri kazanımlarla biteceğini düşünmüyoruz. Böyle bile olsa on yıllar sürebilecek bir savaş riski var.” değerlendirmesini yaptı.

‘SİHİRLİ ELLER DEĞDİ’

Savaşın ardından Antalya’da Rusya ve Ukrayna Dışişleri Bakanlarının, İstanbul’da da müzakere heyetlerinin buluştuğunu hatırlatan Çavuşoğlu, “Aslında İstanbul’da bir araya getirdiğimiz zaman taraflar bir ateşkese çok yaklaşmışlardı. Ama sonra sihirli eller değdi ve tarafların masalardan uzaklaştığını gördük ve bugünkü noktaya geldik.” diye konuştu.

Çavuşoğlu, “NATO ülkesi olmak demek Rusya’yla ya da başka ülkelerle görüşemeyeceğimiz anlamına gelmez. Bu dengeyi iyi kollamak lazım.” dedi.

ORTA KORİDOR AÇIKLAMASI

Ukrayna savaşı nedeniyle Kuzey Koridoru’nun alternatif olmaktan çıktığına ve Çin’den Türkiye’ye gelen Orta Koridoru’nun hayati önem kazandığına işaret eden Çavuşoğlu, Ortak Koridoru’nu, İpek Yolu’na dönüştürmek için Orta Asya’daki ülkelerle yoğun çaba sarf ettiklerini aktardı.

Çavuşoğlu, Türk dünyasının güçlendirilmesi için geçen yıl İstanbul’da yapılan zirvede, Türk Konseyini Türk Devletleri Teşkilatına (TDT) dönüştürdüklerini, 11 Kasım’da Semerkant’ta yapılan toplantıda da Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) bu teşkilatta gözlemci olarak yerini aldığını, bunun da tarihi bir adım olduğunu anlattı.

‘TÜRK DEVLETLERİNİ TEHDİT ETTİLER’

Avrupa Birliği’nin (AB), ABD’nin Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin (GKRY) KKTC’nin TDT’ye gözlemci üye olmasına ilişkin verdiği tepkilere de değinen Çavuşoğlu, “AB’nin ABD’nin, Yunanistan’ın ve GKRY’nin rahatsızlığı olabilir ama biz onlar rahatsız olacak diye adım atmaktan korkarsak birliği sağlayamayız. Türk devletlerini tehdit ettiler, baskı yaptılar ama Türk dünyasının artık bu tür tehdit ve baskılara boyun eğmeyeceğini görmüş oldular.” diye konuştu.

Çavuşoğlu: Türk devletlerini tehdit ettiler

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!