NATO zirvesinde çok sert sözler... Çavuşoğlu ve Pompeo kapıştı

Belçika'daki NATO Dışişleri Bakanları Toplantısında Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo karşılıklı olarak birbirlerine sert ifadeler kullandı.

NATO zirvesinde çok sert sözler... Çavuşoğlu ve Pompeo kapıştı

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Ankara'yı, Akdeniz'de müttefikleriyle gerginliği arttırmak ve Rus yapımı bir hava savunma sistemi alarak adeta Kremlin'e hediye vermekle suçladı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise, Pompeo'yu, "Avrupalı müttefiklere telefon açıp Türkiye karşıtı bir cephede toplamak, bölgesel çatışmalarda körü körüne Yunanistan'dan yana taraf tutmak ve Türkiye'ye Patriot hava savunma sistemi satmayı reddetmekle" suçladı.

Euronews'in aktardığına göre, Çavuşoğlu ayrıca, Türkiye'nin IŞİD'le savaştığı bir ortamda ABD'nin Suriye'deki terörist oluşumları desteklediğini yine ABD ile Fransa'nın Dağlık Karabağ'da Ermenistan'a destek vererek çatışmayı daha da kötüleştirdiğini dile getirdi. 

Toplantıda aslında Kuzey Atkantik İttifakı'nın gelecek 10 yılda nasıl daha güçlü hale gelebileceği konusu tartışılacaktı.

Ancak adının açıklanmasını istemeyen bazı üst düzey diplomatlar, Donald Trump hükümeti adına son NATO toplantısına katılan Pompeo'nun, tansiyonu yükselterek, ocak ayında göreve gelecek Joe Biden yönetimi için ittifak içerisinde hayatı daha zor hale getirmek için kullandığını öne sürdü.

S-400'DEN VAZGEÇİN YENİDEN ‘MUHTEŞEM MÜTTEFİK’ OLUN!

ABD’nin NATO Büyükelçisi Kay Bailey Hutchison ise Türkiye’nin ittifakın birliği için “sorun teşkil eden eylemleri” olduğunu savunarak Ankara’nın S-400 kararından geri adım atmasını beklediklerini söyledi.

Hutchison, “Türkiye’den bir kez daha, geçmişte olduğu gibi muhteşem bir müttefik olmasını istiyoruz” dedi. Zirve öncesi online bir basın toplantısı düzenleyen NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, “İttifakın henüz tarihi kesinleşmeyen, ancak 2021 başında yapılacak zirve toplantısına, özellikle ABD ordusunun Afganistan’dan çekilmesi başta olmak üzere, pek çok önemli konuyu tartışmak için, ABD’nin seçilmiş başkanı Joe Biden’ı davet ettiğini” söyledi.

YUNANİSTAN’A F-35 İDDİASI

Öte yandan Türkiye’ye F-35 savaş uçağını vermeyen ABD'nin Yunanistan’a yeşil ışık yaktığı öne sürüldü. Yunan basını üç kullanılmış F-35 savaş uçağı gönderileceğini iddia etti.

RAPORDA TÜRKİYE

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg tarafından görevlendirilen eski Almanya Savunma Bakanı Thomas de Maiziere ve eski ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Wess Mitchell eş başkanlığındaki bağımsız grup, dün "NATO'nun nasıl daha güçlü hale gelebileceği" hakkında hazırladıkları 138 tavsiye içeren 67 sayfalık raporu sunmuştu.

Gelecek yıl NATO liderlerine sunulacak raporda yeni bilgilere göre NATO müttefiki ülkelerin kendi aralarında yaşadıkları gerilime de değinildiği belirtildi. Reuters haber ajansı belgede isim vermeden Türkiye ve Macaristan’ın gündeme getirileceğini aktarırken, “Fransa ve ABD, Türkiye’nin Libya ve Suriye’deki NATO önceliklerini göz ardı ettiğini düşünüyor. Ankara’nın Rusya’dan savunma sistemi satın alması da NATO’yu bölen bir konu” yorumunu yaptı.

Önerilerinin bir bağlayıcılığı olmayan bu raporda Macaristan ve Türkiye gibi ülkelerin veto mekanizmasının da kaldırılması için bir yol bulunması öneriliyor. Bu iki ülkenin de sırasıyla Ukrayna ve İsrail’le ilgili aldığı kararların tartışma yarattığı belirtildi.

NATO Dışişleri Bakanları Toplantısının ikinci gün oturumu bugün devam edecek.