Çavuşoğlu’ndan ABD’ye İncirlik ve Kürecik resti!

ABD’nin S-400 ve F-35’leri bir şantaj aracı olarak kullanmasına Türkiye’den rest geldi. Türkiye gerekirse ABD askerlerinin olduğu İncirlik ve Kürecik’i masaya getirecek.

Çavuşoğlu’ndan ABD’ye İncirlik ve Kürecik resti!

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, “(ABD’den yaptırım kararı gelmesi halinde) Gündeme İncirlik de Kürecik de gelir, her şey gelir. Kötü senaryoyu varsayımlar üzerine konuşmak istemiyoruz” ifadelerini kullandı.

Emekli Korg. Hasan Kundakçı da, “Üsler kapatıldığında ABD’nin Ortadoğu’daki gücü kırılacaktır” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi alınması bahanesiyle ABD’nin Türkiye’ye yaptırım uygulaması halinde buna İncirlik ve Kürecik üsleriyle cevap verecekleri mesajı verdi.

Önce A Haber canlı yayınında, sonrasında Hırvat meslekdaşı Gordan Grliç Radman ile görüşmesinin ardından basın toplantısında konuşan Çavuşoğlu, ABD Kongresi’nde Türkiye’ye karşı olumsuz havanın farkında olduklarını belirterek şunları söyledi: “Türkiye’yi baskı altında tutmaya çalıştıklarını görüyoruz. Barış Pınarı Harekâtımızdan dolayı hayal kırıklığına uğradılar. Çünkü kendi emellerine ulaşamadılar. F-35 ve S-400’lerle ilgili ABD ile devam eden süreçte Türkiye yapıcı yaklaşımlarda bulundu. Ama bir konu var ki, o da kırmızı çizgimiz: Biz egemenlik haklarımıza müdahale etmelerine izin vermiyoruz. Biz herkesle çalışmak istiyoruz ama bu tür dayatmayla bir yere varılamayacağını Kongre üyelerinin de anlaması gerekiyor.”